Dobové ukázky patří u návštěvníků památek mezi velmi oblíbené. Díky dobrovolníkům a historickým nadšencům si mohou názorně představit, jak se v dané době žilo. Opevnění Velká šance jim takový zážitek zprostředkovává.
Alena Kolčárková, ředitelka Gorolského turistického informačního centra: “Dneska máme akci, která zapadá do cyklu Fajné léto v Moravskoslezském kraji. Ta naše je zaměřena na historii. Jmenuje se Těšínský kníže a uherský velmož na Šancích. A to je v podstatě ten hlavní motiv celé historické akce. Tito dva pánové, už samozřejmě jenom jejich zástupci, se tady sejdou, aby demonstrovali tu spolupráci Těšínského Slezska s tou uherskou částí, jak spolu nějakým způsobem komunikovali, aby bránili hranici před Bočkajovými povstalci. Takže za tím účelem spojili své síly. A my dneska tady na této akci chceme ukázat jednak to setkání obou velmožů, které proběhne ve 12 hodin a potom odpoledne máme takovou velkou bojovou ukázku, kdy nám budou tady útočit právě ti Bočkajovi povstalci a budou útočit na Velkou šanci, aby ji dobyli. Věříme, že ji opět nedobydou, abychom mohli zase příští rok vymyslet další podobnou akci. A mezi těmi dvěma velkými ukázkami máme připravené ukázky života v táboře. Jsou tam vojáci, vysvětlují, jaký je rozdíl mezi uherskými a císařskými vojáky, jakou mají výzbroj, jak vlastně tady působili, máme tady dělostřelce, máme tady jízdy na koních.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já jsem velmi rád, že se v rámci Fajného léta udělají akce a události v rámci Technotrasy a jednou takovou památkou, na které teď stojíme, je pevnost Šance, která sehrála významnou roli v boji proti Turkům. Dnes je to památka, která je chráněná zákonem a postupné dochází k její rekonstrukci a zpřístupňování veřejnosti v tom rozsahu, v jakém byla vlastně postavena před pětisty lety. Jsem rád, že je tady docela velká účast lidí, protože si myslím, že si to památka zaslouží a je tady ukázka lidových řemesel, tradiční hudby. Myslím si, že lidé mohou zakusit tu středověkou atmosféru, která tady na Jablunkovsku vládla. A součástí této akce je křest knihy Porta Silesiae, která vlastně mapuje historii této významné stavby, které se říká Šance, protože má hvězdicovitý tvar a je něčím unikátním v rámci celé střední Evropy.”
Knihu vydalo Muzeum Těšínska, které mapuje historii celého regionu.
Martin Krůl, Muzeum Těšínska, historik, autor knihy: “Kniha je dílem dlouhodobého výzkumu, který realizuji už od roku 2005 a zabývá se unikátním systémem upevnění, který bránil hranice Slezska na pomezí Uher a Polska. Tento systém, jehož počátky se kladou do 16. století a konec do století devatenáctého. Název Porta Silesiae jsem dal tomu proto, poněvadž vlastně tato pevnost a celý systém tvořily pomyslnou bránu do Slezska. To znamená, že všichni, kdo chtěli do Slezska projet, nebo ze Slezska odjet, museli projít tímto místem. Kniha je rovněž dílem toho, jak jsem již zmiňoval, dlouhodobého výzkumu, kdy bylo přistoupeno k rozsáhlému archivnímu výzkumu a byla sehnána spousta informací zejména z archivu z Vídně, Vratislavi, Prahy nebo Opavy. Tím, co jsem opravdu rád, že se podařilo, je katalog map, kdy ze všech těchto institucí byla sehnána prakticky asi veškerá kartografická zobrazení celé hraniční oblasti. Zároveň publikace obsahuje katalog těchto map, kde je popsáno, kdo je vydal, kdo vydal mapu, co zobrazuje a odkud pochází.”
Opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova zve také na další akce, které se konají v průběhu sezony.