Zdravotnická záchranná služba přijala v neděli v 11:00 hodin výzvu k zásahu u těžké alergické reakce v katastru obce Staré Hamry. Devětapadesátiletou ženu bodla vosa, následkem čehož se u ní rychle rozvinula dechová tíseň otok krku a jazyku. Na udanou adresu v obtížně přístupném lesnatém terénu vzlétl vrtulník LZS z Ostravy a o součinnost byli požádáni členové Horské služby Beskydy.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zasahující lékař zjistil přítomnost život ohrožujícího šokového stavu. U pacientky byli jako první horští záchranáři, kteří jí podali základní léky. Posádka vrtulníku, jehož pilotovi se podařilo přistát poblíž domu, pokračovali v nezbytné odborné léčbě, ženě podali také kyslík. Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat. Poté záchranáři zajistili transport pacientky do nemocnice ve Frýdku-Místku. Předána byla na tamním urgentním příjmu."
Nárůst alergických reakcí
V průběhu posledních týdnů zaznamenali záchranáři a členové Horské služby výrazný nárůst alergických reakcí v důsledku bodnutí vosou, včelou, anebo jiným bodavým hmyzem.
Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR: "Tato nepříjemná situace, která může u člověka s alergií vést až k život ohrožujícímu stavu je téměř na denním pořádku snad ve všech oblastech, kde Horská služba zasahuje."
Horská služba zaznamenala například během 24 hodin dva zásahy v Krkonoších a další také v Beskydech.
Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR: "V obou krkonošských případech se díky včasnému ohlášení a rychlému zásahu horských záchranářů ze Špindlerova Mlýna, kteří poskytli základní medikaci, podařilo u pacientů alergickou reakci zpomalit. Oba postižení mohli být, po rozšířeném a cíleném zaléčení posádkou RLP Vrchlabí, propuštěni do domácího léčení."
V dalším případě pobodal na konci července muže sršeň v terénu pod vrcholem Ondřejníku, nedaleko obce Pstruží na Frýdecko-Místecku.
Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR: "Tento případ byl daleko obtížněji řešitelný, protože léky proti alergii podali muži kolemjdoucí turisté až ve chvíli, kdy alergická reakce byla již silně rozvinuta. Souběžně oznámili celou situaci a stav muže dispečerovi Horské služby Beskydy prostřednictvím telefonního čísla 1210. Horští záchranáři ze stanic Frýdlant n. Ostravicí s kolegou z Grůně okamžitě vyrazili na místo, vyšetřili pacientův stav, připravili ho na transport a na přilehlé louce zajistili místo pro přistání vrtulníku LZS."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jednatřicetiletý muž se nacházel v lese, kde pracoval a po pobodání se u něj rozvinula těžká alergická reakce s poruchou vědomí a rozvojem šokového stavu. Rychlý zásah záchranářů umožnil včasné poskytnutí přednemocniční neodkladné péče s podáním potřebných léků a kyslíku."
I tento pacient byl po stabilizaci stavu letecky přepraven do frýdecko-místecké nemocnice a předán týmu tamního urgentního příjmu.
Horští záchranáři varují
Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR: "V souvislosti se situací s bodavým hmyzem žádáme všechny turisty našich hor, kteří trpí alergií na bodnutí hmyzem, aby si nezapomínali neustále sebou nosit předepsané léky a nepohybovali se po horách sami pro případ nutnosti rychlé pomoci. Také doporučujeme velkou obezřetnost, pokud se budou pohybovat v místech, kde je zvýšený výskyt takového hmyzu."
Dostanete-li se přes všechna opatření do situace, kdy vás jako alergika hmyz bodne, neváhejte okamžitě kontaktovat Horskou službu na čísle + 420 1210, Zdravotnickou záchrannou službu prostřednictvím telefonního čísla 155 nebo použijte aplikaci Záchranka.