Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moderní RegioPantery na baterie začínají vozit cestující v Moravskoslezském kraji

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj se stal prvním regionem v České republice, kde budou cestující využívat bateriové vlaky. Čtyři moderní RegioPantery osazené trakčními bateriemi začnou jezdit na trase Veřovice – Ostrava od neděle 15. prosince 2024. Do konce roku 2026 bude nasazeno dalších 15 souprav, které zvýší ekologičnost a komfort dopravy v kraji.

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Modernizace a ekologizace dopravy je jednou z priorit Moravskoslezského kraje. Proto bylo jednou z důležitých podmínek desetileté smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti v regionu nasazení bateriových jednotek. Kromě toho, že šetří životní prostředí, také pomohou zajistit plynulejší jízdu. V místech, kde končí nad kolejemi trolejové vedení, už není díky bateriím potřeba přestupovat na jiný, tedy motorový vlak. Jízda je tak mnohem komfortnější i rychlejší.“

České dráhy investují do 24 nových souprav v Moravskoslezském kraji téměř 4 miliardy korun. Moderní vlaky nahradí téměř pět desítek starších vozidel.

Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah: „Velmi si vážíme důvěry Moravskoslezského kraje, která byla v loňském roce stvrzena desetiletou smlouvou na provozní soubor Ostravsko. Obnova vozidlového parku na severu Moravy odstartovala už loni dodávkou nových elektrických jednotek RegioPanter. Teď přichází historická chvíle, kdy nasazujeme první čtyři vlaky doplněné o baterie. Na ně pak naváže dodávka dalších patnácti bateriových vlaků.“

Bateriové RegioPantery pocházejí z dílny Škoda Group.

Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva Škoda Group: „Bateriový vlak, který dnes představujeme, je českým technologickým milníkem, který navazuje na naši dlouhou tradici inovací v dopravě. Už ve 30. letech 20. století – v době, kdy o podobných technologiích většina teprve začínala přemýšlet – jsme vyrobili první akumulátorovou lokomotivu. Na tyto základy jsme navázali i v moderní době – od tramvají s bateriovými pohony přes trolejbusy až k tomuto vlaku. Je to další krok na cestě k ekologické, flexibilní a udržitelné dopravě.“

Do roku 2026 budou vlaky s dojezdem na baterii až 80 kilometrů nasazeny i na dalších linkách, například mezi Ostravou, Opavou, Krnovem či Českým Těšínem.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu: „Tyto krásné moderní soupravy budou cestující vozit na linkách mezi Ostravou, Opavou a Krnovem, dále mezi Ostravou a Novým Jičínem, Ostravou a Budišovem nad Budišovkou a také na lince z Ostravy přes Karvinou, Český Těšín a Frýdek-Místek zpět do Ostravy. Věřím, že tyto komfortní vlaky zvýší v našem regionu oblíbenost cestování po železnici.“

Cestující se mohou těšit na moderní vybavení, jako jsou nízkopodlažní nástup, prostorné toalety, Wi-Fi či zásuvky pro nabíjení elektroniky. Tento projekt posiluje ekologičnost a komfort dopravy v kraji a staví český železniční průmysl mezi špičky inovací v oblasti veřejné dopravy.

Nahlásit chybu


Slezská Ostrava spojí mateřské školy. Pro děti a rodiče se ale nic nemění

Zastupitelstvo Slezské Ostravy schválilo sloučení několika mateřských škol. Důvodem je především nový školský zákon, který obcím ukládá, aby zajistily minimální počet dětí. Důležité ale je, že ani děti ani rodiče nezaznamenají žádné změny. Malí předškoláci budou stále docházet do stejných budov.

Tragický pád z okna v Havířově, o život přišla nezletilá dívka

Dnes 17:30 | Havířov | Jiří Cileček

Policisté mají na stole další případ pádu z okna v Havířově. Tentokrát bohužel skončil tragicky. O život přišla mladá dívka. Policisté nyní zjišťují, co se stalo. Stejně tak stále prověřují případ čtyřletého chlapečka, který vypadl z okna na začátku června.

Rekonstrukce zimního stadionu pokračuje, Havířov chce stihnout začátek sezony

Dnes 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Postup hokejistů AZ Havířov do první ligy znamená pro město také nové technické požadavky na zimní stadion. Kromě modernizace ledové plochy se upravuje zázemí i vybavení pro televizní přenosy a videorozhodčí.

Při půlroční zbraňové amnestii bylo v Moravskoslezském kraji odevzdáno 389 zbraní a přes 15 530 kusů střeliva

Dnes 13:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během půlroční amnestie odevzdali lidé v Moravskoslezském kraji 389 zbraní, přes 15 530 kusů střeliva, 81 kusů munice a 12 regulovaných součástí zbraní. Mezi odevzdanými kusy se objevily vzácné sběratelské rarity i unikátní vojenská technika, včetně protitankového kanonu.

Nová posila hasičů v Čeladné dostala jméno Barča

Dnes 7:48 | Čeladná | Petra Dorazilová

Sbor dobrovolných hasičů v Čeladné převzal do svého vozového parku novou cisternu. Moderní zásahové vozidlo hasiči pojmenovali Barča, podle své starostky.

Havířov vzpomínal na oběti Dolu Dukla, od tragédie uplynulo 65 let

Dnes 11:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Každý rok si Havířov připomíná jednu z nejtragičtějších událostí své historie. Od důlního neštěstí na Dole Dukla letos uplynulo 65 let. Pietní akt u památníku na městském hřbitově byl věnován památce 108 horníků, kteří při tragédii přišli o život.

Hudební Hukvaldy rozezvučely hrad. Premiéra přilákala stovky návštěvníků i přes tropické vedro

Včera 15:11 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Historické kulisy hradu Hukvaldy poprvé rozezněly Hudební Hukvaldy. Nová kulturní akce nabídla pestrý program inspirovaný středověkem i keltskou tradicí. Návštěvníci si mohli poslechnout dobovou hudbu, obdivovat skotské dudáky, sledovat vystoupení irských tanečnic nebo si některé tance sami vyzkoušet.

Strážníci v Kopřivnici museli rozbít okno auta, uvnitř zůstalo zamčené miminko

Včera 22:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kopřivničtí strážníci zveřejnili na svém Instagramu dramatické video ze zásahu, při kterém museli vysvobodit malé miminko z uzamčeného auta. Podle vyjádření zůstalo dítě v autě za nešťastných okolností.

Opilý řidič v osobním autě usmrtil cyklistu, pak z místa ujel a znovu boural

Včera 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Frýdku-Místku prověřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v pondělí 6. července ráno v Dolní Lomné. Mladý řidič osobního auta měl podle dosavadních informací vjet do protisměru a následně na chodník, kde se střetl s cyklistou. Ten i přes poskytnutou pomoc na místě zemřel.

Největší zájem o vyšetření melanomu byl ve Frýdku-Místku

Včera 12:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Celorepubliková preventivní akce Spolu proti melanomu letos odhalila celkem 315 kožních nádorů různého typu. Největší zájem o bezplatné vyšetření kůže byl ve Frýdku-Místku.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mladá řidička se vyhýbala opilému cyklistovi, skončila v příkopu a těžce se zranil její spolujezdec

5. července 2026 13:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté prověřují dopravní nehodu, ke které došlo v sobotu večer na silnici I/46 v Dolních Životicích - Herticích na Opavsku. Mladá řidička se podle předběžných informací měla vyhýbat neosvětlenému cyklistovi, po zařazení zpět do pruhu ale sjela mimo silnici a skončila v příkopu. Její spolujezdec zůstal ve vozidle zaklíněn a ve vážném stavu byl předán záchranářům.

Cizinecká policie odhalila tři řidiče s padělanými řidičskými průkazy

5. července 2026 12:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Cizinecká policie v Moravskoslezském kraji v krátké době odhalila tři případy řidičů, kteří při silniční kontrole předložili padělané řidičské průkazy. Policisté si u dokladů všimli nesrovnalostí a všem třem mužům sdělili podezření z přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny.

Mladý řidič přehlédl povoz, vozka se spolujezdkyní skončili těžce zranění v nemocnici

3. července 2026 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážnými zraněními dvou lidí skončila nehoda, která se stala v pátek odpoledne na silnici mezi Bílovcem a Fulnekem. Osobní auto tam zezadu narazilo do povozu taženého koněm. Vozka a spolujezdkyně byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Do detailů vyvedené sochy z písku na Pustevnách letos zachraňují ohrožené ptáky

3. července 2026 11:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Lidé, kteří v průběhu léta navštíví oblíbené Pustevny, mohou opět obdivovat sochy z písku. Ty jsou letos vystavené u hotelu Tanečnica a zobrazují ohrožené ptáky.

Tragická nehoda ve Stachovicích. 19letý motorkář zemřel i přes rychlou pomoc

3. července 2026 8:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve čtvrtek došlo ve Stachovicích u Fulneku k vážnému střetu motorky s osobním autem. S největší pravděpodobností motorkář nezvládl řízení a v zatáčce vjel do protisměru, kde právě jelo auto. I přes bleskový příjezd záchranářů a okamžitou pomoc svědků, 19letý motorkář na místě podlehl svým zraněním. Řidičce automobilu poskytla potřebnou psychologickou podporu povolaná interventka.

Majitel našel ležícího koně, který se nemohl zvednout. Na pomoc přijeli hasiči z Nového Jičína

2. července 2026 15:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hasiči z Nového Jičína zasahovali ve čtvrtek dopoledne u netradičního případu v Loučce. Ve stáji tam uvízl kůň, který se nedokázal vlastními silami postavit. Díky nasazení vyprošťovací techniky se hasičům podařilo zvíře bezpečně zvednout a zajistit, aby vyvázlo bez jakéhokoliv zranění.

Moderní RegioPantery na baterie začínají vozit cestující v Moravskoslezském kraji
Vydáno 14. prosince 2024 15:11, Celý MS kraj, Libor Běčák
Moravskoslezský kraj se stal prvním regionem v České republice, kde budou cestující využívat bateriové vlaky. Čtyři moderní RegioPantery osazené trakčními bateriemi začnou jezdit na trase Veřovice – Ostrava od neděle 15. prosince 2024. Do konce roku 2026 bude nasazeno dalších 15 souprav, které zvýší ekologičnost a komfort dopravy v kraji.

Uvedení nových vlaků do provozu. Zdroj: MSK

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Modernizace a ekologizace dopravy je jednou z priorit Moravskoslezského kraje. Proto bylo jednou z důležitých podmínek desetileté smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti v regionu nasazení bateriových jednotek. Kromě toho, že šetří životní prostředí, také pomohou zajistit plynulejší jízdu. V místech, kde končí nad kolejemi trolejové vedení, už není díky bateriím potřeba přestupovat na jiný, tedy motorový vlak. Jízda je tak mnohem komfortnější i rychlejší.“

České dráhy investují do 24 nových souprav v Moravskoslezském kraji téměř 4 miliardy korun. Moderní vlaky nahradí téměř pět desítek starších vozidel.

Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah: „Velmi si vážíme důvěry Moravskoslezského kraje, která byla v loňském roce stvrzena desetiletou smlouvou na provozní soubor Ostravsko. Obnova vozidlového parku na severu Moravy odstartovala už loni dodávkou nových elektrických jednotek RegioPanter. Teď přichází historická chvíle, kdy nasazujeme první čtyři vlaky doplněné o baterie. Na ně pak naváže dodávka dalších patnácti bateriových vlaků.“

Bateriové RegioPantery pocházejí z dílny Škoda Group.

Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva Škoda Group: „Bateriový vlak, který dnes představujeme, je českým technologickým milníkem, který navazuje na naši dlouhou tradici inovací v dopravě. Už ve 30. letech 20. století – v době, kdy o podobných technologiích většina teprve začínala přemýšlet – jsme vyrobili první akumulátorovou lokomotivu. Na tyto základy jsme navázali i v moderní době – od tramvají s bateriovými pohony přes trolejbusy až k tomuto vlaku. Je to další krok na cestě k ekologické, flexibilní a udržitelné dopravě.“

Do roku 2026 budou vlaky s dojezdem na baterii až 80 kilometrů nasazeny i na dalších linkách, například mezi Ostravou, Opavou, Krnovem či Českým Těšínem.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu: „Tyto krásné moderní soupravy budou cestující vozit na linkách mezi Ostravou, Opavou a Krnovem, dále mezi Ostravou a Novým Jičínem, Ostravou a Budišovem nad Budišovkou a také na lince z Ostravy přes Karvinou, Český Těšín a Frýdek-Místek zpět do Ostravy. Věřím, že tyto komfortní vlaky zvýší v našem regionu oblíbenost cestování po železnici.“

Cestující se mohou těšit na moderní vybavení, jako jsou nízkopodlažní nástup, prostorné toalety, Wi-Fi či zásuvky pro nabíjení elektroniky. Tento projekt posiluje ekologičnost a komfort dopravy v kraji a staví český železniční průmysl mezi špičky inovací v oblasti veřejné dopravy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046430/moderni-regiopantery-na-baterie-zacinaji-vozit-cestujici-v-moravskoslezskem-kraji