12,5°C – tolik se v Moravskoslezském kraji naměřilo na konci ledna tohoto roku. Velmi teplou zimu zaznamenali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu i v minulém roce. Brzké teplé počasí může potrápit například zahrádkáře.
Dušan Ručka, kronikář Českého zahrádkářského svazu, Ostrava-Zábřeh: „Během těch teplých dní tady už začaly kvést sněženky, tulipány tady z kraje. Třeba soused tady vedle má meruňku, která mu vymrzla tak, že moc plodů loni neměl. Zase broskev, kterou měl docela dobře chráněnou, mu dala krásné ovoce – je to zahrada od zahrady.“
Teplé počasí ze začátku roku se loni dotklo třeba i provozu záchranné stanice v Bartošovicích. S rozlišením začátku jara totiž mají problém i zvířata a lidé tak mohou dříve narazit na opuštěná mláďata.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Je potřeba říci, že ne všechna mláďata potřebují pomoc. Je třeba se vždycky poradit s odborníkem s námi. Jestli to mládě potřebuje zachránit nebo ne, protože mnohdy se udělá více škody než užitku.“
Na teplotní výkyvy musí rychle reagovat i udržovatelé silnic.
Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací a.s.: „Je trošku menší spotřeba i soli nebo solanky, nicméně se dá říci, že ta zima se vyvíjí hodně podobně jako loni. Teď když byly v lednu ty teplé dny, tak jsme to využili k tomu, že jsme vozovky čistili.“
Loňská zima byla druhou nejteplejší od roku 1961. Do průměru se promítly zejména rekordní únorové teploty. Předpověď na letošní únor prozatím ukazuje, že se teploty vyšplhají na 5°C.