Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Díky TeleMedPointům zvyšujeme dostupnost lékařské péče v našem kraji. Obyvatelé obcí v odlehlejších lokalitách mohou pravidelně docházet na měření, která jim na dálku analyzuje lékař. V kraji jsme vybudovali 5 těchto míst, která už celkově evidují přes deset tisíc měření životních funkcí. Zhruba pětina zaznamenaných hodnot vykazovala odchylky od normálu, takže mnohdy následovala úprava medikace nebo dokonce nutnost operace. Jsem rád, že se potvrzuje, že má tento projekt smysl.”
První TeleMedPointy vznikly v roce 2023 v Bílé a Bukovci, později se přidaly Pražmo, Široká Niva a Nové Lublice. Projekt je naplánovaný na čtyři roky s rozpočtem osmi milionů korun.
Jakub Doležel, Centrum telemedicínských služeb při Fakultní nemocnici Ostrava: “Přestože zájem o službu roste a další obce usilují o zřízení kontaktních míst, aktuálně se jejich rozšiřování neplánuje. Místo toho se zaměřujeme na rozšiřování spektra poskytovaných služeb a také na zlepšení technologického zázemí a rozšíření možností vzdáleného sledování zdravotního stavu pacientů.”
Nově TeleMedPointy nabízejí rozvoz léků a zdravotnických pomůcek, což výrazně pomáhá obyvatelům pěti zapojených obcí, kde nefunguje žádná lékárna.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví: “Rozvoz léků a dalších zdravotnických pomůcek obyvatelům všech pěti obcí významně ulehčuje život. V žádné z nich totiž nefunguje lékárna, a tak jsou senioři nebo lidé s horší mobilitou vděční, že jim ušetříme pro ně náročnou cestu do města. Objednat léky si mohou buď osobně na TeleMedPointu nebo telefonicky na bezplatné lince. Zatím tuto nabídku využilo 20 klientů, myslím, že jejich počet raketově poroste.”
Kromě rozvozu léků mohou TeleMedPointy pacientům zapůjčit měřící přístroje domů, čímž umožňují lékařům sledovat zdravotní stav na dálku a včas reagovat.
Radka Droběnová, terénní zdravotní sestra: “Navštěvujeme pacienty individuálně podle jejich zdravotního stavu, obvykle jednou až dvakrát týdně. Nejčastěji jde o lidi s omezenou pohyblivostí, seniory žijící osamoceně nebo osoby po hospitalizaci či změně léčby.”
Během posledních tří měsíců proběhlo více než 300 domácích návštěv. Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří hypertenze, kterou lékaři odhalili například u pacientky Marie z Brantic.
Marie z Brantic: “Už bych tu nemusela být, kdyby nebylo sestřičky a jejích pravidelných návštěv.”
TeleMedPointy se osvědčily i během zářijových povodní, kdy jejich pracovníci pomáhali lidem v Krnovsku a Bruntálsku ve spolupráci se záchranáři a Armádou ČR.
Tomáš Spáčil (BEZPP), starosta obce Široká Niva: “Velmi si vážím pomoci, kterou nám v těchto těžkých chvílích poskytl tým zdravotních sester z TeleMedPointu. Díky jejich obětavé práci a nasazení se podařilo zajistit zdravotní péči i v těch nejvíce postižených oblastech, kam byl přístup velmi komplikovaný.”