Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival v ulicích strhl Porubu. Málokdo mu odolal

Celý MS kraj |

Festival v ulicích už počtvrté zaplnil Alšovo náměstí, Hlavní třídu i okolní dvory a letos nově také prostranství kulturního domu Poklad a přilehlé parky. Poruba zažila dva dny plné koncertů, pouličních umělců, tance i dobrého jídla a pití.

14. ročník celkově, 4. v Porubě. Festival v ulicích Art & Life byl opět světový, neskutečně pestrý a hned od začátku plný lidí.

Petra Hradilová, ředitelka festivalu: “Mám velikou radost, když vidím usměvavé tváře, lidi, kteří sedí, užívají si, zpívají si, jí, pijí, výborné víno, děti si hrají, tak co víc si přát. Tady na náměstí dnes budou hrát hlavně české kapely, za chvilinku vypukne koncert Voices, ale dále Hrubá hudba, Zooblasters, Lesní zvěř a večer zakončíme již tradičně cimbálovou muzikou.”

Druhou hlavní stage máme u DK Poklad, kde probíhá už v tuto chvíli krásný mezinárodní program. Jsou tam umělci z Tchaj-wanu, jsou tam umělci z Estonska, večer tam dokonce bude hrát DJ z Taiwanu, což si myslím, že bude taky taková krásná záležitost.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Letos máme trochu jiný festivalový areál než klasicky, protože se rekonstruuje Florida. Takže letos to vede až k Pokladu, využívají se dva parky přilehlé, využívají se přilehlé dvory, takže je to trošku jiné, nicméně když se podíváme už při tom zahájení obrovské množství lidí, Já si myslím, že to je samozřejmě nejen kvalitou festivalu, který si už našel v Porubě domov už za ty roky, ale samozřejmě i krásným počasím, které jsme si skoro si myslím, skoro objednali.”

Na festivalu se představili umělci ze 17 zemí světa. Kromě kapel přijeli buskeři, komedianti, akrobaté nebo tanečníci.

Lai Yee, Flowlaiyee, Hongkong: “Mé vystoupení se skládá z několika částí. Jsou to křišťálová koule, ohnivý tanec a velký kruh. Ten je nejtěžší, opravdu musíte ovládat velmi malé části svého těla. Nedělám nic extra šíleného nebo extrémně obtížného, ale třeba s tím velkým kruhem tančím jako se svou partnerkou. Je to jako partnerský vztah. Na začátku jsem se docela bál, kolik přijde lidí, protože musíte jít trochu dál, než dorazíte na místo. Přesto přišli a jejich reakce byly opravdu skvělé.”
Ryohei Kanemitsu, Wooonta, Tchaj-wan: “Mám pocit, že celé město má skvělou hudební atmosféru. Největší radostí pro mě je propojovat hudebníky a společně tvořit. Začínáme od nuly a vzniká něco nového. Je to, jako bychom nahlédli do budoucnosti. Je to opravdu krásné. Děkuji vám moc.”

Ray the Fisherman, Izrael

Jací lidé jsou tady v Ostravě?

Co říkáte na atmosféru tohoto festivalu?

Jak se vám líbí Ostrava? Vy jste tady asi poprvé.

Daniel Lazar, Almir Meskovic & Daniel Lazar (Norsko): “Bylo pro nás velkou ctí a výsadou být nominováni na první místo v soutěži Best New European Talent Award. Už jen to, že jsme se dostali do nejlepší desítky. A zřejmě bychom tady nebyli, kdybychom tu cenu nezískali. Myslím, že to je zatím naše největší odměna být poprvé v Ostravě.”
Diego Guerrero (Španělsko): “Úžasné krásné město, velmi dobré jídlo, festival si opravdu užíváme. Děkujeme všem, že jste přišli. Od dětství jsem vyrůstal s flamencem, ale vždy mě přitahoval jazz a afroamerická hudba. Přirozeně se tak v mých vystoupeních tyto styly prolínají.”

Na festivalu nechyběly ani oblíbené průvody, ve kterých se představili bubeníci, podmořský svět nebo netradiční fotografky.

Petra Hradilová, ředitelka festivalu: “Těch průvodů jsme se snažili udělat víc, protože jsme zjistili, že lidé je opravdu milují, takže si myslím, že když na tom festivalu strávíte nějakou tu chvilku, tak jeden z těch průvodů určitě zastihnete.”
Oakleaf Street Show (Německo): “Ahoj, jsme z Oakleaf Street Show a jak vidíte, chodíme na chůdách a děláme i menší vystoupení pro kameru, takže si s námi lidé mohou udělat fotky a užít si zábavu společně s námi.”
anketa: návštěvníci festivalu: “My sem chodíme už léta, prakticky od té doby co v Porubě bydlíme, takže festival si v podstatě nenecháme ujít. každé léto. Neznám asi nic podobného tady v ČR, takže my třeba i dovolenou plánujeme podle toho, aby jsme odjížděli vlastně když festival končí, takže za Art and Life jsme šťastní, protože tady se nám to fakt jako líbí.”
“Jsem tady už druhým rokem a jsem moc ráda, že v Porubě se děje něco takového. Je to opravdu krásné.”
“Já jsem tady třetím rokem a dobré , jsem spokojený. Teď jsem byl na Alšáku na to představení, na ten Voice a bylo to super.”
“Úplně super, my tady chodíme s přítelem každý rok, takže my jsme spokojeni.”
“Jsem tady poprvé a je to úžasné.”
Líbí se mi tu dobře a mi se ještě líbí, když jsem tu s rodičema a líbí se mi, že mi tatínek koupil zmrzku.”

Program myslel nejen na dospělé, ale i na děti, které si užily pohádky, zábavné aktivity i workshopy. Závěr festivalu u Pokladu patřil tančírně pod širým nebem, což byla novinka, na Alšově náměstí zahrála cimbálovka.

Nahlásit chybu


K tématu

Festival v ulicích? Fenomén, který nenechá nikoho doma

23. června 2025 7:55 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Festival v ulicích už počtvrté zaplnil Alšovo náměstí, Hlavní třídu i okolní dvory a letos nově také prostranství kulturního domu Poklad a přilehlé parky. Poruba zažila dva dny plné koncertů, pouličních umělců, tance i dobrého jídla a pití.

Porubu ovládne Festival v ulicích. Představí se více než 200 umělců ze 17 zemí světa

12. června 2025 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubu už brzy ovládne oblíbený Festival v ulicích. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.

Porubu ovládne Festival v ulicích. Nabídne přes 200 umělců ze 17 zemí

12. června 2025 15:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravu-Porubu už brzy ovládne oblíbený Festival v ulicích. Představí se na něm více než 200 umělců. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu.


Pitnou vodu musí kvůli suchu na Lysou horu dovážet cisterny

Dnes 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dlouhodobé sucho se nedostatkem vody projevilo také na vrcholu Lysé hory. Pitnou vodu tam musely začít dovážet cisterny. Nedostačující vrt by měl v dohledné době doplnit nový zdroj vody v jiné lokalitě.

Sbírka přispěla Cestě bez bariér na nové auto

Dnes 9:21 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Cesta bez bariér je spolek ve Frýdku-Místku, který poskytuje specializovanou bezbariérovou dopravu pro lidi se zdravotním postižením a sníženou pohyblivostí. Jako příspěvek na nové auto obdrželi jeho zástupci na radnici zajímavý šek.

Ostravští učitelé se vzdělávají i v zahraničí. Zlepšují si jazyk a sdílejí zkušenosti

Včera 12:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro vzdělávání našich dětí jsou samozřejmě klíčoví i kvalitní pedagogové a s tím souvisí jejich vzdělávání a rozvoj. Proto i v Ostravě funguje program Erasmus+, jehož důležitou součástí je také vzdělávání učitelů, kteří mohou jezdit po školách v Evropě a sdílejí s tamními učiteli zkušenosti.

Mladý řidič skončil v příkopě. I přes okamžitou pomoc podlehl vážným zraněním

V Ostravě-Proskovicích v úterý v noci havarovalo osobní auto. 33letý muž utrpěl velmi vážná zranění a jeho stav se na místě začal prudce zhoršovat. Lékaři ho museli uvést do umělého spánku a bojovali o jeho záchranu, zraněný řidič ale i přes veškerou snahu na místě zemřel.

Zlatý pohár Linde: Čeští mladí svářeči patří mezi světovou elitu

Dnes 9:23 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Zlatý pohár Linde je už tradiční mezinárodní soutěží mladých svářečů. Pořádá ji Střední odborná škola ve Frýdku-Místku a také letos byly k vidění obdivuhodné výkony.

Hasiči v Orlové-Porubě mají nové zásahové vozidlo

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Sbor dobrovolných hasičů z Orlové-Poruby má důvod k oslavě. Na začátku května zde slavnostně pokřtili novou cisternovou automobilovou stříkačku, která výrazně posílí akceschopnost místní zásahové jednotky.

Poruba má nové Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Otevřelo se na ul. B. Martinů

Včera 11:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Ostravě-Porubě se slavnostně otevřelo nové Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Nabízí jim bezpečný prostor, kam mohou přijít anonymně a bez obav řešit různé životní problémy.

Nový dopravní terminál v Chuchelné otevřeli ukázkou osvobozovacích bojů

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Netradiční průběh mělo slavnostní zahájení provozu dopravního terminálu v Chuchelné na Opavsku. Součástí programu byla totiž dobová ukázka osvobozovacích bojů z konce II. světové války.

Při požáru zahradní chatky v Havířově zemřel senior

Včera 9:17 | Havířov | Anna Břenková

Při nočním požáru chaty v Havířově přišel o život 86letý muž. Oheň zasáhl celý objekt i přilehlý skleník. Příčina vzniku požáru není jasná.

Půjčila účet podvodníkům a pomáhala prát špinavé peníze. Ženě z Karvinska teď hrozí vězení

Dnes 9:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Žena z Karvinska dala cizím lidem hesla ke svému bankovnímu účtu. Podvodníci přes něj pak převedli skoro 700 tisíc korun od jiných obětí. Kriminalisté ji obvinili z praní špinavých peněz. Policie varuje, že za půjčení účtu hrozí soud každému, i z pouhé neopatrnosti.

Lidé si užili dobrot a muziky na Pojez festu v Dolních Vítkovicích

Pojez festy si za dobu své existence získaly velkou oblibu. Návštěvníci na nich ochutnávají gastronomické speciality z celého regionu a často si mohou některé dobroty i sami připravit. Festival v Dolních Vítkovicích tradičně zahájil turistickou sezonu a spojil dobré jídlo s prezentací Technotrasy.

Na Lysé hoře není dost pitné vody, zásoby doplňují cisterny

Dnes 11:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Možnosti, které by mohly pomoci Lysé hoře a také lidem, kteří v jejím okolí žijí a podnikají, se probíraly na Sepetné v Ostravici. Řeší se například nedostatek vody na vrcholu, ale také soužití turistů a chatařů se starousedlíky.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní MS kraje

Půjde MS kraj cestou modulárních reaktorů jako náhradu za uhlí?

Záchranáři mají v Ostravě nové Vzdělávací a výcvikové středisko

12. května 2026 18:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští záchranáři mají v Ostravě nové moderní vzdělávací a výcvikové středisko. Zázemí pro odbornou přípravu stovek zdravotníků vzniklo v budově Střední školy stavební a dřevozpracující. Nabídne realistický nácvik urgentní péče i mimořádných situací.

Na hradě Hukvaldy se konal lukostřelecký turnaj

12. května 2026 17:51 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Hrad Hukvaldy přitahuje návštěvníky nejen svou vlastní staletou existencí, ale také pořádáním různých dobových akcí. Letošní novinkou byl lukostřelecký turnaj.

Dobrovolníci sázeli v Beskydech stromky, obnovovali les na Javorníku

12. května 2026 15:28 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Na Javorníku v Beskydech už roky pomáhají se zalesňováním desítky žáků a studentů. Projekt Stromy pro Javorník má za cíl obnovit les druhově pestřejší a odolnější vůči změnám klimatu.

Festival v ulicích strhl Porubu. Málokdo mu odolal
Vydáno 26. června 2025 16:26, Celý MS kraj, Yvona Fajtová
Festival v ulicích už počtvrté zaplnil Alšovo náměstí, Hlavní třídu i okolní dvory a letos nově také prostranství kulturního domu Poklad a přilehlé parky. Poruba zažila dva dny plné koncertů, pouličních umělců, tance i dobrého jídla a pití.

14. ročník celkově, 4. v Porubě. Festival v ulicích Art & Life byl opět světový, neskutečně pestrý a hned od začátku plný lidí.

Petra Hradilová, ředitelka festivalu: “Mám velikou radost, když vidím usměvavé tváře, lidi, kteří sedí, užívají si, zpívají si, jí, pijí, výborné víno, děti si hrají, tak co víc si přát. Tady na náměstí dnes budou hrát hlavně české kapely, za chvilinku vypukne koncert Voices, ale dále Hrubá hudba, Zooblasters, Lesní zvěř a večer zakončíme již tradičně cimbálovou muzikou.”

Druhou hlavní stage máme u DK Poklad, kde probíhá už v tuto chvíli krásný mezinárodní program. Jsou tam umělci z Tchaj-wanu, jsou tam umělci z Estonska, večer tam dokonce bude hrát DJ z Taiwanu, což si myslím, že bude taky taková krásná záležitost.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Letos máme trochu jiný festivalový areál než klasicky, protože se rekonstruuje Florida. Takže letos to vede až k Pokladu, využívají se dva parky přilehlé, využívají se přilehlé dvory, takže je to trošku jiné, nicméně když se podíváme už při tom zahájení obrovské množství lidí, Já si myslím, že to je samozřejmě nejen kvalitou festivalu, který si už našel v Porubě domov už za ty roky, ale samozřejmě i krásným počasím, které jsme si skoro si myslím, skoro objednali.”

Na festivalu se představili umělci ze 17 zemí světa. Kromě kapel přijeli buskeři, komedianti, akrobaté nebo tanečníci.

Lai Yee, Flowlaiyee, Hongkong: “Mé vystoupení se skládá z několika částí. Jsou to křišťálová koule, ohnivý tanec a velký kruh. Ten je nejtěžší, opravdu musíte ovládat velmi malé části svého těla. Nedělám nic extra šíleného nebo extrémně obtížného, ale třeba s tím velkým kruhem tančím jako se svou partnerkou. Je to jako partnerský vztah. Na začátku jsem se docela bál, kolik přijde lidí, protože musíte jít trochu dál, než dorazíte na místo. Přesto přišli a jejich reakce byly opravdu skvělé.”
Ryohei Kanemitsu, Wooonta, Tchaj-wan: “Mám pocit, že celé město má skvělou hudební atmosféru. Největší radostí pro mě je propojovat hudebníky a společně tvořit. Začínáme od nuly a vzniká něco nového. Je to, jako bychom nahlédli do budoucnosti. Je to opravdu krásné. Děkuji vám moc.”

Ray the Fisherman, Izrael

Jací lidé jsou tady v Ostravě?

Co říkáte na atmosféru tohoto festivalu?

Jak se vám líbí Ostrava? Vy jste tady asi poprvé.

Daniel Lazar, Almir Meskovic & Daniel Lazar (Norsko): “Bylo pro nás velkou ctí a výsadou být nominováni na první místo v soutěži Best New European Talent Award. Už jen to, že jsme se dostali do nejlepší desítky. A zřejmě bychom tady nebyli, kdybychom tu cenu nezískali. Myslím, že to je zatím naše největší odměna být poprvé v Ostravě.”
Diego Guerrero (Španělsko): “Úžasné krásné město, velmi dobré jídlo, festival si opravdu užíváme. Děkujeme všem, že jste přišli. Od dětství jsem vyrůstal s flamencem, ale vždy mě přitahoval jazz a afroamerická hudba. Přirozeně se tak v mých vystoupeních tyto styly prolínají.”

Na festivalu nechyběly ani oblíbené průvody, ve kterých se představili bubeníci, podmořský svět nebo netradiční fotografky.

Petra Hradilová, ředitelka festivalu: “Těch průvodů jsme se snažili udělat víc, protože jsme zjistili, že lidé je opravdu milují, takže si myslím, že když na tom festivalu strávíte nějakou tu chvilku, tak jeden z těch průvodů určitě zastihnete.”
Oakleaf Street Show (Německo): “Ahoj, jsme z Oakleaf Street Show a jak vidíte, chodíme na chůdách a děláme i menší vystoupení pro kameru, takže si s námi lidé mohou udělat fotky a užít si zábavu společně s námi.”
anketa: návštěvníci festivalu: “My sem chodíme už léta, prakticky od té doby co v Porubě bydlíme, takže festival si v podstatě nenecháme ujít. každé léto. Neznám asi nic podobného tady v ČR, takže my třeba i dovolenou plánujeme podle toho, aby jsme odjížděli vlastně když festival končí, takže za Art and Life jsme šťastní, protože tady se nám to fakt jako líbí.”
“Jsem tady už druhým rokem a jsem moc ráda, že v Porubě se děje něco takového. Je to opravdu krásné.”
“Já jsem tady třetím rokem a dobré , jsem spokojený. Teď jsem byl na Alšáku na to představení, na ten Voice a bylo to super.”
“Úplně super, my tady chodíme s přítelem každý rok, takže my jsme spokojeni.”
“Jsem tady poprvé a je to úžasné.”
Líbí se mi tu dobře a mi se ještě líbí, když jsem tu s rodičema a líbí se mi, že mi tatínek koupil zmrzku.”

Program myslel nejen na dospělé, ale i na děti, které si užily pohádky, zábavné aktivity i workshopy. Závěr festivalu u Pokladu patřil tančírně pod širým nebem, což byla novinka, na Alšově náměstí zahrála cimbálovka.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000049446/festival-v-ulicich-strhl-porubu-malokdo-mu-odolal