Lubomír Zaorálek se narodil v roce 1956, vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ostravě. V r. 1994 se stal se členem ČSSD, v současné době je místopředsedou strany a místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Je rozvedený a má tři děti.
TV Polar: Dobrý podvečer, vítám vás v předvolebním studiu. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se blíží, jak se na ně připravujete?
L. Z.: "Tak teď to ještě není tak hrozné, protože ještě minulý týden byla sněmovna a jezdím na pozvání v celé ČR. Nic méně teď, ve čtvrtek 22. dubna, v Ostravě na náměstí před Novou radnicí zahájíme vlastně celou volební kampaň. Ten začátek bude celostátní, pomůže nám známá skupina Scorpions, no a od toho dne začnu objíždět obce a města v Moravskoslezském kraji, a to už mám nabitý program, tam už není žádná pauza. Od toho 23. dubna začnu a budu jezdit až do 28. května."
TV Polar: Co považujete za váš dosavadní největší úspěch a naopak, co považujete za svůj dosavadní neúspěch?
L. Z.: "Samozřejmě, člověk neudělá v politice nic sám, ale hodně jsem se podílel na prosazení dálnice D47 a také, o co mi hodně šlo, byly průmyslové zóny, hodně jsem se angažoval i kolem Nošovic – Hyundaie, dále kolem ostravské průmyslové zóny – Mošnova, a to jsou věci, které se podle mě povedly, protože teď v době hospodářské krize, to přece jen ztlumilo nárůst nezaměstnanosti regionu."
TV Polar: Čím chcete oslovit voliče, jaké jsou vaše osobní cíle? V poslední době jste asi nejvíce spojován s kauzou bytů RPG, je a bude to pro vás priorita v nadcházejících volbách do sněmovny?
L. Z.: "Je to vlastně věc, které se věnuji už dva roky, ale není to samozřejmě jediný problém. Na tom problému byty OKD se modelově ukazuje něco, co je dnes charakteristické. Když se hovořilo o tom, že by lidé měli dostat ty byty za zvýhodněnou cenu, ozývaly se protireakce v tom duchu, že to by chtěl každý. Ale to, že se k těm bytům dostal pan Bakala, který získal ty byty zatížené určitými podmínkami, které jak se ukázalo, nehodlá plnit, to znamená, že se nefér, nespravedlivě, dostal k obrovskému majetku, tak to najednou nevadí. Takže to je kauza, na které se ukazuje právě to zacházení s obyčejnými lidmi v zemi."
TV Polar: Oslovili jsme také menší, neparlamentní strany, které se ucházejí o přízeň voličů a položili jsme jim otázku: „Jaký je váš názor na program Lubomíra Zaorálka, konkrétně na jednu z jeho priorit, bytů OKD respektive RPG ?" Pojďme se společně podívat na jejich reakce v anketě.
Anketa:
Jana Bobošíková, Suverenita, lídryně MS kraj: "Nazývejme věci pravými jmény, nejsou to byty RPG, jde o byty OKD a tyto byty byly zprivatizovány tímto, lidem nepřátelským způsobem, v roce 2004, kdy ČSSD plně vládla v ČR, kdy ministrem financí byl pan Sobotka z ČSSD, takže od pana Zaorávka je hezké, že se snaží napravit to, co jeho strana způsobila."
Kristýna Kočí, Věci veřejné, lídryně MS kraj: "Příliš mnoho z mého pohledu pan Zaorálek neudělal, on se teď medializuje kauzou OKD, protože ví, že na tom se dají sbírat politické body, málokdy ale říká, že to byla právě vláda ČSSD, která umožnila odprodej OKD bytů panu Bakalovi a tudíž se dnes jen snaží o nápravu."
Pavol Lukša, TOP 09, lídr MS kraj: "Našim základním mottem není komentovat nebo dehonestovat politických stran či osobností, které za tyto strany vystupují."
TV Polar: Viděl jste anketu, chcete na některé výroky reagovat?
L. Z.: "Tak určitě. Ten hlavní problém je, když Sociální demokracie hledala jak řešit ten problém, to je v roce 1990, 1992, tak jednak to bylo tehdy rozhodnutí Vladimíra Dlouhého, který začlenil ty byty do portfolia, do majetku OKD, tak už mnoho možností neměla. V tom roce 2004 už nebylo ty byty možné vyjmout, jak si možná někdo myslí, protože to by valná hromada akcionářů neschválila. Takže hledat způsob, jak se z té situace dostat, to nebyla jednoduchá věc. A že se to dneska zdá někomu nedokonalé, to souvisí s tím, že těžko můžete někomu v privatizační smlouvě nařídit, že se dostane k majetku a pak ho bude muset prodat, proto ta smlouva byla komplikovanější a proto ty podmínky vyjádřily úmysl státu, že ty byty mají být převedeny nájemníkům. Nemohlo to však být z hlediska ústavy formulováno tak jednoznačně, jak by si možná někdo přál. Ale pan Bakala tehdy slíbil, on to veřejně slíbil, vlastně i tím, že podepsal ty podmínky smlouvy, tak souhlasil, že s těmi byty bude zacházet určitým způsobem. A pak, po třech letech, ho napadlo, že vlastně nic nesliboval, že si to rozmyslel a že smlouvu nedodrží. A tím vlastně vznikl ten problém a napětí v regionu."
TV Polar: Opusťme toto konkrétní téma a věnujme se obecně Moravskoslezskému kraji jako takovému. Co si myslíte, že tady v regionu lidi nejvíce trápí.
L. Z.: "Jsou to dvě věci, protože přišla světová krize, tak i tady stoupla nezaměstnanost, nejvíce v těch okresech Bruntál a Karviná, průměr je 12 procent. Druhý problém je kvalita ovzduší a životního prostředí. Bohužel, v poslední době se Ostravsko znovu propadlo jako nejčernější region republiky, to je věc, která je nesmírně vážná, protože máme-li zabránit tomu, o co nám vždycky šlo, aby lidé neodcházeli z regionu, aby tady naopak přicházeli investoři, tak ten kraj musí být atraktivní a není možné, aby měl pověst nejzaprášenějšího kraje v republice."
TV Polar: Jak chcete atraktivitu našeho kraje zvýšit?
L. Z.: "Chce to politiku, která zaútočí na to, co je dnes největším problémem, tedy původcem zhoršeného životního prostředí, to je vlastně série nástrojů, to není jen jedna věc. To je jednak opatření v průmyslu, který nejvíc znečišťuje a individuální přístup k těm znečišťovatelům, potom do toho dostávat dopravní infrastrukturu, dobudováním obchvatů, protože doprava má také velký podíl a samozřejmě také politika vůči těm lokálním topeništím, protože i ta prezentuje významný díl. A tady je třeba také nabídnout programy, které povedou lidi k tomu, že budou dávat přednost ekologickému topení, eventuálně budování centrálního vytápění. To jsou poměrně nákladné věci, chce to poměrně hodně prostředků a bez úlohy státu a dokonce podle mne i bez evropských peněz, se ten úkol nedá splnit. A je to dneska vážný problém, je to pokračování transformace toho regionu, vytvoření nové struktury průmyslu, který bude ekologičtější a bude odlehčovat tomu životnímu prostředí."
TV Polar: Pokud v květnu uspějete, co bude taková vaše priorita tady v kraji?
L. Z.: "No, to co jsem řekl. Mně připadá, že budeme bojovat s nezaměstnaností, v návaznosti na ty kroky v životním prostředí, ono to souvisí. My bychom rádi prosadili nové průmyslové zóny tam, kde je největší nezaměstnanost, to je Karviná a Bruntálsko, ale to jsou věci, pro které podnikáme kroky."
TV Polar: Náš čas se chýlí ke konci, v tuto chvíli dostáváte takzvaný chráněný čas, 30 vteřin, během kterých zkuste přesvědčit voliče, aby vás volili. Začíná vám běžet čas...
L. Z.: "Tak já už jsem v politice a v parlamentu delší dobu, v roce 1996 jsem šel do parlamentu protože, že mě zlobilo a rozčilovalo, že tento kraj má být obětován a má zůstat na okraji naší republiky jako místo, které zaplatí za socialistickou minulost těžkého průmyslu. To mě dost tehdy hněvalo, a proto jsem šel do politiky. Vlastně se toho tady hodně změnilo a před lety to tady vypadalo, že ten kraj zažije neuvěřitelný vzestup, bohužel přišla krize a dnes jsme v situaci, kdy se musíme vrátit do bodu...."
TV Polar: Musím vás přerušit, váš čas vypršel. Děkuji vám za vaše reakce a čas, který jste věnoval našemu natáčení...