Jiří Carbol se narodil v roce 1959. Vystudoval stavební fakultu v Brně. Od roku 1994 pracuje v samosprávě, byl starostou obce Dobrá a náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. Od roku 2006 je poslancem Parlamentu ČR. Je ženatý a má dvě děti.
TV Polar: Dobrý podvečer, vítám vás v předvolebním studiu. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se blíží, jak se na ně připravujete?
J. C.: "Jsou dost hektické, protože jsme celé dny mezi lidmi, objíždíme je po městech a obcích Moravskoslezského kraje a diskutujeme s voliči o našem programu."
TV Polar: Co považujete za váš dosavadní největší úspěch? Jaký je váš nejsilnější zážitek letošního roku?
J. C.: "Já považuji za největší úspěch posledních měsíců nebo dvou let, že se nám podařilo zastavit divokou privatizaci zdravotnictví, a že třeba fakultní nemocnice zůstaly veřejnoprávní a nejsou dneska jen soukromá zařízení."
TV Polar: Naopak, co považujete za svůj dosavadní neúspěch?
J. C.: "Největší neúspěch je podle mne to, že se nám nepodařilo přesvědčit před několika lety ODS a konkrétně pana Julínka o tom, že regulační poplatky nemají být plošně zavedeny a že tam mají být výjimky, konkrétně pro důchodce a děti a mládež."
TV Polar: Můžete nastínit divákům svůj dosavadní politický život?
J. C.: "Já jsem začínal v komunální politice jako místostarosta obce Dobré a postupně jsem se stal náměstkem hejtmana. Když byly založeny kraje, tak jsem byl s panem Tošenovským ve vedení kraje a v roce 2006 jsem se účastnil voleb do poslanecké sněmovny a uspěl jsem, takže mi končí první volební období ve sněmovně a nyní kandiduji jako lídr naší kandidátky za KDU-ČSL."
TV Polar: Na vašich webových stránkách jsem se dočetla, že váš dobrý den je, když... uděláte radost někomu jinému, když máte dobrý pocit z odvedené práce, když v rodině vládne pohoda a když arogance nemá šanci. Jak často se tak děje a co vlastně považuje za skutek, který udělá radost někomu jinému?
J. C.: "Tak, vyjmenovala jste toho mnoho, to se většinou nepodaří v jednom dni, ale tak to člověk sbírá v životě, a když se někomu podaří udělat radost nebo když se podaří někomu vyřešit jeho problém a kde můžu pomoci jako poslanec, tak i mně to udělá potom radost a snažím se být v kontaktu s lidmi a zabývat se tím, co je trápí a kde se pomáhat."
TV Polar: Chtěl byste odstranit pocit bezmoci u normálních lidí, že nemohou nic v zásadě změnit či ovlivnit, a co nejvíce omezit aroganci v politice i na úřadech. Můžete být trošku konkrétnější, co si pod tímto sloganem můžeme představit?
J. C.: "Představit konkrétně si můžeme to, že by v poslanecké sněmovně hned měly začít měnit zákony, které lidi potřebuji. To znamená zákony, které omezují korupci, zákony, které omezí hazard, který je takové zlo v naší společnosti a ty strany, které to teď hlásají, by do toho měly hned po volbách společně jít. Pokud tohle neudělají, tak to je důvod proč jsou občané zklamáni z politiky."
TV Polar: Co podle vás nejvíce trápí lidi v Moravskoslezském kraji?
J. C.: "Určitě to je zaměstnanost, protože s tou hospodářskou krizí tady opět ubylo pracovních míst, na druhém místě to je znečištěné ovzduší, které se projevuje tak, že například malé děti velmi trpí a já znám případy, kdy roční dítě má za sebou tři zápaly plic, a to je neúnosné. Proto se musí něco změnit, já jsem v poslanecké sněmovně navrhoval, aby se například prováděla preventivní zdravotní opatření pro děti, to jsou takové ty známé ozdravné pobyty, ale nejen to, ale i další tak, aby se to tady konkrétně řešilo."
TV Polar: Oslovili jsme také jiné politické strany, které se ucházejí o přízeň voličů a položili jsme jim otázku: „Co byste změnili ve zdravotnictví nebo jak by bylo možné zdravotnictví pomoci?" Pojďme se společně podívat na jejich reakce v anketě.
Anketa...
Pavol Lukša, lídr MS kandidátky TOP 09: "Zdravotnictví chce TOP 09 řešit rozumnou zdravotní a sociální politikou, která bude chránit odpovědné před neodpovědnými a před příživníky. Jinými slovy chceme zvýšit spoluúčast, aby se v průběhu let dostala spoluúčast na evropský průměr, to znamená spoluúčast občanů na 25 procent."
Roman Kratochvíl, Moravané: "Ve zdravotnictví každopádně zrušit poplatky, kromě zachování poplatků v nemocnici. Tento poplatek 60 Kč za strávený den v nemocnici je adekvátní, jelikož na 60 korun by mi nikdo nedal večeři, oběd ani snídani. Zbytek poplatků každopádně zrušit."
Ladislav Vrahovský, lídr MS kraje, SZ: "V celostátním měřítku by bylo třeba podpořit zdravotnictví na venkově, potom je třeba si ujasnit úlohu zdravotních pojišťoven a za třetí podpořit střední zdravotnický kádr, to znamená sestřičky, aby nám neutíkaly do zahraničí."
TV Polar: Slyšel jste anketu, chcete na ni reagovat nebo ji doplnit? Vím, že zdravotnictví je jedno z vašich klíčových témat...
J. C.: "Tak za prvé bych chtěl říct, že spoluúčast pacientů, která je dneska na úrovni 16 až 17 procent je dostatečně vysoká a tu v žádném případě zvyšovat nechceme. Za druhé je potřeba se podívat na hospodaření zdravotních pojišťoven, protože dnes je kontroluje pouze Ministerstvo financí a Ministerstvo zdravotnictví a ta kontrola je nedostatečná. Čili musí být větší kontrola těch peněz a také pak na tu léčbu bude více zůstávat. To jsou první dva kroky, které je možné udělat hned. A třetí, to je zavedení standardů lékařské péče, aby každý z pacientů věděl na co má nárok, když je pojištěn v tom veřejném zdravotním pojištění."
TV Polar: Myslíte si, že celorepublikově je to vyrovnané nebo v MS kraji jsou ty podmínky pro zdravotní personál a pro zdravotnictví jiné?
J. C.: "Já myslím, že ty podmínky jsou všude zhruba stejné, ale problém je v tom, že dneska se spoustu peněz ve zdravotnictví ztratí díky nejasnému prostředí. Je to někdy korupce při nákupu těch drahých přístrojů, to se ukázalo na několika konkrétních případech, že tyhle věci nikdo pořádně nekontroluje. Je to zodpovědnost státu, ale i krajů nebo měst, takže tady se musí snažit všichni o to, aby se ta kontrola stala důslednou, aby se ty peníze neztrácely."
TV Polar: Mimo zdravotnictví je vám blízké téma hospodářství a doprava. Jak chcete tato témata aplikovat v našem kraji? A vůbec, jak byste chtěl pomoci MS kraji a lidem, kteří tady bydlí?
J. C.: "Tak v hospodářství, to nepochybně souvisí s tím ovzduším s tím znečišťováním, tady je potřeba, aby stát připravil dotační programy, ze kterých by podniky mohly čerpat na ekologizaci svých provozů. To jsou různá odprašovací zařízení a podobně. Co se týká dopravy, tak v našem kraji je sice dostavěna dálnice D47, ale stále chybí napojení na Opavu, stále chybí napojení na Slovensko, takže tady v těchto dopravních spojích je třeba zajistit větší financování, a to jak z EU, tak ze státního rozpočtu."
TV Polar: Jaké jsou vaše osobní cíle, které budete prosazovat v případě, že se stanete poslancem parlamentu?
J. C.: "Víte, já nemám takový nějaký velký cíl, já bych chtěl být lidem prospěšný, proto za lidmi teď jezdíme, ptáme se jich, co potřebují a tyto věci chceme potom řešit."
TV Polar: Náš čas se chýlí ke konci, v tuto chvíli dostáváte takzvaný chráněný čas, 30 vteřin, během kterých zkuste přesvědčit voliče, aby vás volili. Začíná vám běžet čas...
J. C.: "Křesťanští demokraté v Moravskoslezském kraji i v celé ČR jdou do voleb s tím programem, který je zaměřen na podporu rodin a rodin s děti, jsou tam konkrétní opatření, které mají rodinám s dětmi pomáhat, protože dneska, když má někdo děti, stane se chudší a my to chceme změnit. Nabízíme politiku pro dolních deset milionů, je to politika poctivá a my nejsme spojeni s žádnými korupčními skandály a aférami, čili to je ten náš vklad do politiky, který máme připraven."
TV Polar: Děkuji vám za vaše reakce a čas, který jste věnoval našemu natáčení.