Zbyněk Stanjura se narodil v roce 1964. Vystudoval Vysokou školu elektrotechnickou. Do politiky aktivně vstoupil v roce 1997. V roce 2000 se stal na dvě volební období radním Zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Od roku 2002 je primátorem města Opavy. Je ženatý.
TV Polar: Vítám vás u nás v předvolebním studiu. Do voleb už zbývá něco málo přes dva týdny, dá se říct, že předvolební kampaň graduje, ale samozřejmě už se dá také tak trošku rekapitulovat, jak na vás působí atmosféra nastávajících voleb?
Z. S.: "Tak, poprvé absolvuji kampaň do poslanecké sněmovny, takže jsem nováček, ale kdybych to měl srovnávat s kampaněmi do krajského zastupitelstva, tak bych řekl, že ta atmosféra je podobná. I ty metody, které volí politické strany jsou podobné, to znamená, že my máme kontaktní kampaň, potkáváme se s lidmi a v takových případech hodně záleží na počasí. V případě, když je hezky, jako dneska, je ta kampaň mnohem příjemnější pro všechny, zase když prší, to je o něco těžší, ale myslím si, že ta atmosféra je docela příznivá a lidé se zajímají co může být."
TV Polar: Co říkáte billboardům, které se tentokrát věnují tak nějak i hanění politických protivníků?
Z. S.: "Tak, za prvé si myslím, že by to měl každý podepisovat, aby bylo jasné, kdo za tím billboardem stojí, myslím si, že by to i ty, kteří ty billboardy vidí zajímalo. Za druhé si myslím, že se to dělá všude ve světě, dělá se to i u nás a já bych preferoval ty billboardy, kde je trochu vtipu a humoru, jako „vrátíme vám Elvise", které ironizují naše politické soupeře a podobně, ale aby to nebyly osobní, já bych řekl, podpásové billboardy."
TV Polar: V posledních letech se korupce skloňuje ve všech pádech a je s ní spojen nejeden skandál. Co říkáte tomu stavu vy? Máte pocit, že je ten stav opravdu tak alarmující? A co se s ním dá dělat?
Z. S.: "To je věc, která se nedá změřit, všechny ty průzkumy říkají o vnímání korupce, že to společnost vnímá jako problém a já myslím, že je to dobře. A já chci říct, že je třeba odsuzovat obě ty strany, nejen toho, kdo ten úplatek přijímá, ale i toho, kdo ten úplatek dává. A podle toho musíme, pokud se taková věc stane, to dobře vyšetřit a potrestat, to si myslím, že je to nejlepší, co se dá udělat. Na druhé straně je prevence, aby zejména do veřejného života šli lidé, kteří budou mít jako osobní rozhodnutí nebrat úplatek, i když jim ho někdo nabídne. To si myslím, že je klíčové."
TV Polar: Co to jsou podle vás dravé veřejné finance?
Z. S.: "Tak já bych řekl, že to je podobné, jako zdravé rodinné finance. To jsou takové věci, kteří nám, když jsme byli malí, říkali rodiče a my jsme se usmívali a já si myslím, že to je pravda. Jakože utratit mohu tolik, kolik vydělám a podobně. Myslím si, že zdravé veřejné finance jsou jen ty, které neplodí dluhy, které zabezpečí ty věci, které patří veřejné sféře, jako veřejnou dopravu, životní prostředí, čistotu a bezpečí ve městech a podobně. Prostě nemůžeme vyrábět dluhy a zatěžovat tím další generace."
TV Polar: Vaší prioritou je mimo jiné školství, věda a výzkum. V jakém stavu je podle vás školství, a to zejména vysoké školství tady v Moravskoslezském kraji?
Z. S.: "Nevím, jestli je to špatné, když to porovnávám s dobou před dvaceti lety, tak je tady mnohem více studentů a to je dobře, že už není jen Ostrava, ale už i Opava univerzitní město, univerzitní město je i Karviná a další města. Já si myslím, co je potřeba zlepšit, aby zdroje státní, evropské, které jdou na vědu a výzkum, aby ve větší míře končily v našem kraji, aby nekončily jen v Praze nebo Brně. My to samozřejmě máme těžké v tom, že o Prahy to máme daleko. Myslím si, že tady je moře schopných lidí, kteří si tu vědeckou práci zaslouží a proto obecně, musíme tady přitáhnout kapacity, které budou provádět vědu a výzkum, ale také vyučovat. To si myslím, že to nejlepší, co pro ty studenty můžeme udělat."
TV Polar: Jak si myslíte, že jsou financovány města a obce? Je pro ně těžké některé investice ufinancovat a proč?
Z. S.: "Tak jsou financovány jako všude jinde a já jsem se zabýval dlouhodobě otázkou financování ve svazku měst a obcí. V zásadě si myslím, že je to to, co dostaly msta a obce to, co je možné. Já osobně bych byl pro to, aby některé daně jako z benzínu a alkoholu, aby část končila také v městech. Nic méně, loni poklesly příjmy o 18 – 20 % a města se s tím vypořádala, na rozdíl od státu, takže jsou schopni starostové a starostky vést tak, aby byly zdravé ty veřejné finance. To, že některé projekty jsou příliš drahé a u některých obcí je to příliš komplikované bude vždycky."
TV Polar: Oslovili jsme se také jiné politické strany, které se ucházejí o přízeň voličů a zeptali jsme se jich na čistou ovzduší v MS kraji, problémy s ním spojené a také možné řešení. Podívejme se na krátkou anketu.
Kristýna Kočí, Věci veřejné, lídryně za MS kraj: "Já za to už dlouhodobě bojuji, připravili jsme z kolegou, vícelídrem z Jižní Čech, který je specialistou na životní prostředí, novelu o životním prostředí tak, jako to po nás už žádá směrnice EU tak, aby opravdu ti velcí znečišťovatelé museli dodržovat ty limity, ale na druhou stranu nesvádějme to jenom na ně, odborníci říkají, že pouze třetinou se podílí ti velcí znečišťovatelé a třetina, to jsou ty domácí odpadiště."
M. Jochim, Strana svobodní občané, lídr za MS kraj: "Já jsem pro to, aby znečišťovatelé ovzduší byli sankcionováni podle daných pravidel. Klidně ať dostávají větší postihy, ale zároveň musí hledět na určitou míru, protože opět to může znamenat zvýšení nezaměstnanosti a tak podobně."
Ladislav Vrahovský, Strana zelených, lídr za MS kraj: "Ovzduší, to je ten největší problém a velcí znečišťovatelé, ti musí narazit na povolení a já se divím krajskému úřadu, že v minulosti nepřitvrdil v oblasti povolování integrovaných povolení pro největší znečišťovatele, protože tam to musí jít nad rámec zákona o ovzduší a zákon o ochraně ovzduší, ten je třeba schválit jako snad první bod nového parlamentu a vlády."
TV Polar: Viděl jste anketu, chcete na ni reagovat nebo ji doplnit?
Z. S.: "Tak já bych řekl, že to byly takové obecné odpovědi, pokud řekneme, že chceme nějakou novelu zákona, musíme říct, čeho se týká. Já chci říct, že znečištění se dá rozdělit zhruba do tří skupin: velké firmy, domácnosti a doprava a každou z nich musíme řešit jinak. Takže tlačit na velké firmy, aby znečištění bylo menší, získat dostatek prostředků na obchvat a zejména prevence u těch lokálních topenišť, aby ti sousedé řekli tomu svému kolegovi: „Prosím vás, netopte, tady tím svinstvem, protože nám všem ničíte životní prostředí."
TV Polar: Myslíte si, že je vhodná i nějaká kontrola státních orgánů u těch malých znečišťovatelů?
Z. S.: "Určitě kontrola je, ale ne taková, že vám budou chodit do domu nějací kontroloři a ptát se vás, čím topíte. V té vesnici nebo na obci se ví, kdo to je a měly by přijít sankce a postihy. Na druhé straně možná nějaká ekonomická motivace."
TV Polar: Jak si myslíte, že je to tady s bezpečností?
Z. S.: "Já si myslím, že to se nedá říct tak generálně, myslím si, že v každém městě to hodnotí jinak, moje zkušenost je třeba z Opavy, Opava je bezpečné město. Lidé se tam necítí nějak extrémně ohrožení, ale může být to v Ostravě nebo jiném městě vnímáno jinak."
TV Polar: Čas, který máme vymezen pro naši besedu se bohužel krátí, nyní máte 30 vteřin na to, abyste se představil voličům a případně získal jejich hlas.
Z. S.: "Hezký podvečer ještě jednou, jmenuji se Zbyněk Stanjura, mám zkušenosti z komunálních politiky a rád bych je zúročil v poslanecké sněmovně. Jsou pouze dva možní premiéři, buď Jiří Paroubek nebo Petr Nečas, každý z nás si vybere, já si vybírám Petra Nečase a věřím, že vy taky. Hezkou volbu."
TV Polar: Děkuji vám za vaše názory, za účast v našem studiu.