25letá Monika je z Diecézní charity v Ostravě-Kunčičkách. Zbrusu nové centrum Horizont tady funguje od začátku roku. Pomáhá hlavně rodinám s dětmi v krizové sociální situaci. Paní K., se kterou Monika mluví, patří k prvním lidem, kteří ve středisku vyhledali pomoc.
Monika Adámková, terénní pracovník: "Hlavní problémy jsou s bydlením. Třeba lidé, kteří přišli o bydlení. A hodně je tady dluhová problematika a nezaměstnanost."
Filip Habrman, sociální pracovník, koordinátor služby: "V této lokalitě, do doby než jsme tady začali my, ještě nic nebylo. Lidé mohou využít naše služby v různých záležitostech. Ať už se to týká dluhové problematiky, nebo práce. Můžeme jim pomoct sehnat práci, protože máme různé kontakty."
Anketa: 1. "Myslím, že to pomůže." 2. "Myslím, že bude trošku prospěšná. Hlavně to ale záleží na těch lidech."
Ze sta procent klientů se podaří začlenit přibližně dvaceti procentům z nich. Tak okomentoval, na základně vlastních zkušeností, úspěšnost podobných center sociální pracovník.
Filip Habrman, sociální pracovník, koordinátor služby: "My jsme působili v oblasti Chánov, kde ty projekty dneska už fungují opravdu dobře. Ale ty počátky byly úplně stejné jako jsou zde."
Sociálních služeb každoročně přibývá. Skoro všechna větší města mají azylové domy pro matky s dětmi. V současné době vzniká třeba ve Frýdku-Místku.
Šárka Vlčková, mluvčí Moravskoslezského kraje: "Sociální sféře je věnována stále větší pozornost. V současné době je v MS kraji registrováno 31 azylových domů. Z toho je 18 zařízení pro rodiny s dětmi."
Aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je v kraji 30. Jde o terénní, či ambulantní služby.