Dům na novojičínském náměstí, z jehož fasády shlíží Bílý anděl, sloužil jako lékárna plných 300 let. Stanislav Rovan zde jako lékárník působil od roku 1985.
Stanislav Rovan, lékárník
“Ten počátek spadá někdy do roku 1716, kdy Nicolas Müller koupil dům na náměstí v Novém Jičíně,”
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Nový Jičín v roce 1715 postihla obrovská tragédie, morová rána, která zastihla město. V jejím průběhu sloužilo ve městě několik lékárníků a ranhojičů, mezi nimi to byl Mikuláš Müller,”
Od té doby je dům propojen s lékárnictvím a symbol Bílého anděla se v novodobé historii přesunul i do jeho vnitřních prostor v podobě dřevěné sochy. Stanislav Rovan v roce 1995 historický interiér lékárny, který zdobí zejména pozoruhodný kazetový strop, dotvořil stylovým nábytkem a starými lékárenskými předměty.
Stanislav Rovan
“Nejstarší je asi tento hmoždíř z roku někdy kolem 1700 a potom tyto váhy asi z let 1800 až 1850,”
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Vedle radnice je to poslední dům, který má dlouhá staletí jednu a tutéž záležitost spojenou se svým provozováním,”
Jenomže tato starodávná linie se v tuto chvíli přetrhává. Stanislav Rovan odchází do důchodu a lékárna, teď končí.
Stanislav Rovan, lékárník
“Navrhoval jsem, že by tu mohla být muzejní expozice, ale zdůrazňuji interaktivní, že by si návštěvníci, třeba hlavně ze škol, zkoušeli výrobu lékárenských věcí, různých tablet, mastiček a roztoků, měli by více informací o tom, co lékárna obnáší, ale samozřejmě by se to nemuselo soustředit jen na lékárenství,”
Využití lékárny jako vzdělávacího muzea spolu nese nemalé finanční prostředky. Město jako vlastník rozhodlo, že prostory znovu pronajme.
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín
“Přihlásil jeden zájemce, rada města jeho nabídku akceptovala, ale zatím nebyla podepsaná smlouva,”
Co zde bude nový nájemce provozovat, zatím radnice neuvedla. Téměř se sto procentní jistotou se dá říct, že lékárna to nebude. Ve městě je jich v tuto chvíli asi deset.