Do klubu důchodců dorazila na čtení příběhů z černé kroniky asi čtyřicítka lidí. Někteří z nich už praktiky podvodníků okusili na vlastní kůži.
“Zkoušeli to často, ale já jsem dost obezřetný člověk,” uvedla jedna z posluchaček. “Dovoz lamp ze Švédska,” uvedl starší muž zboží, které koupil na prodejní akci. “Představte si, že mi volali, že mi přijdou změřit průtok vody,” svěřila se se svou zkušeností další žena.
Petr Směták, STP PČR Nový Jičín: “Pomocí publikace, která obsahuje 12 příběhů, se snažíme seniory informovat o tom, jaké se nejčastěji dějí trestné činy na nich páchané a nejzávažnější.”
Knihu vydala moravskoslezská policie. Příběhy varují před podfukáři, kteří klepou na dveře, falešnými vnuky, prodejními akcemi a také domácími násilníky.
Petr Směták, STP PČR Nový Jičín: “Měli by si dávat pozor opravdu na všechny ty situace, ale nejčastěji se někdo snaží využít dobročinnosti seniorů a dostat se k jejich úsporám.”
Podobná preventivní akce ve spolupráci s Policií ČR se v klubu důchodců koná opakovaně minimálně jednou za rok.
Annastasie Kovářová, vedoucí Klubu důchodců Nový Jičín: “To je nutné, můžete jim říkat stále kolem dokola, že by měli být opatrní, běžte po přechodu, nedělejte tam to, nenechávejte si peníze v kapsách, a oni si je tam nechávají.”
Petr Směták, STP PČR Nový Jičín: “Ti pachatelé to mají dobře připravené, oni to s tím seniorem umí, umí to tak podat, že ten senior jim uvěří. Proto je právě potřeba jim to pořád opakovat.”
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Takový projekt vítáme, neboť i my máme zájem, aby se naši senioři cítili bezpečně a byli chráněni před nástrahami života.”
Cílem policie je, aby se publikace dostala mezi starší nebo jinak ohrožené skupiny lidí do každého podobného klubu v Moravskoslezském kraji.