Ulici Dolní brána v Novém Jičíně, alespoň její část, budou opět lemovat domy z obou stran. Zastupitelé tu odsouhlasili prodej 2 350 metrů čtverečních pozemků. Nabídkové řízení končí 16. února.
“Město by si přálo, aby v této lokalitě byly opět bytové domy a ulice Dolní brána měla takový vzhled jako zhruba před několika desítkami let,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.
“Historický plán z počátku 20. století názorně dokládá, jak byla Dolnobranská ulice tehdy vystavěna převážně z dvoupodlažních domů,” ukazuje starou mapu Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
V minulosti byly v této lokalitě zejména obytné domy s malými krámky. Nicméně v 70tých letech minulého století postihla zástavbu v této části města rozsáhlá demolice.
“Začalo docházet k rozsáhlé sanaci obou předměstí. Tady na Dolní bráně to bylo v souvislosti s přípravou prostranství pro tehdejší vládnoucí Komunistickou stranu Československa,” doplnil historik.
V roce1976 přibyla na tomto prostranství socha akademického sochaře Karla Vašuta s názvem Pomník družby a vítězství.
V 90tých letech minulého století pak hrozilo, že padne i druhá strana této ulice. Tomu se ale naštěstí podařilo zabránit.
“Tehdejší památkáři v čele s kolegou Jaroslavem Zezulčíkem nechali tento dům zapsat jako nemovitou kulturní památku. Jedná se o dům, který byl dříve ve vlastnictví rodiny Hückelů a ti zde v 60. letech 19. století v areálu za tímto domem umístili do výroby klobouků jako první v Rakousko-Uhersku parní stroj,” připomněl historik muzea.
Druhá strana ulice ale takové štěstí neměla. Stále dominantní symboly bývalé vládní strany by teď alespoň částečně mohly zmizet za novými domy. Ty mají dopředu přesně daná kritéria dle zastavovací studie této lokality.
“Tam musí být postaveny tři bytové domy, které jsou shodné a tvoří jeden komplex. tyto domy jsou čtyřpodlažní, dohromady v nich bude 27 bytů a v přízemí budou komerční prostory pro služby a drobné obchůdky,” upřesnila novojičínská tisková mluvčí.
Kromě toho by zde mělo vzniknout parkoviště pro 50 aut. Po výstavbě pak město hodlá zvelebit okolní zeleň.
Myšlenka na dostavbu této ulice se znovu objevila asi před 15 lety, nicméně tehdy záměr zastavila hospodářská krize.
Výměra celého pozemku na Dolní Bráně je šest a půl tisíce metrů čtverečných, městu tak čtyři tisíce ještě zůstanou. Polovina této lokality leží v záplavovém pásmu.