Ernst Gideon Laudon se dožil úctyhodných 73 let. Výraznou stopu za sebou zanechal v celé střední Evropě a na Balkáně. V dobré náladě si lidé zpívají “generál Laudon jede přes vesnici”, když se věci nedaří, mohou si naopak zaklít “himl hergot laudon”. Vojevůdce se narodil 13. února 1717, tedy ve stejném roce jako panovnice Marie Terezie.
“On sám se narodil v Pobaltí v městečku Tootzen v Livonsku v protestantských šlechtických kruzích nepříliš urozených,” uvedl Jaroslav Zezulčík, historik.
Jeho slavnou kariéru započala nabídka barona Trencka, aby vstoupil do jeho pandůrských jednotek.
“Jeho hvězda vychází u Domašova u Olomouce, kde jako mladý generálmajor rozmetá zásobovací konvoj pruského krále a od té doby se stane jedním z největších válečníků a dá se říci možná jediným postrachem pruského krále,” připomněl Jaroslav Zezulčík.
Za zásluhy byl Laudon nejen povýšen, Marie Terezie mu darovala zámek Malé Bečváry v Čechách, který dnes patří muzikantovi Robertu Kodymovi.
“Poslední dny maršála Laudona jsou velice dobře zmapovány, přijížděl na Moravu jako veleslavný člověk, jako dobyvatel Bělehradu, nástupce prince Evžena Savojského, takže jeho pobyt na Moravě zachytily veškeré noviny,” vysvětlil novojičínský historik.
Ke svým jednotkám se na Moravu odebral v květnu 1790 a prováděl zde inspekce opevnění, na spadnutí byla další válka s Pruskem.
“Tvrdí se, že během oběda na zámku knížete Lichnovského onemocněl, byl s vážnou diagnózou převezen do Nového Jičína do svého hlavního stanu, kde 14. července za velkých bolestí umírá,” popsal konec Laudonova života Jaroslav Zezulčík.
Diagnóza jeho úmrtí je popsána v matrice jako zápal slepého střeva.
“Nicméně lékaři v padesátých letech, kteří měli v rukou deník Laudonova osobního lékaře, stanovili zcela novou diagnózu a tou byl zánět prostaty, nemoc v té době naprosto neznámá a neléčitelná,” doplnil historik.
Tělo slavného maršála bylo převezeno do Vídně, kde je pochován. Na domě, kde zemřel, byla v roce 1990 umístěna jeho busta. Od té doby Nový Jičín Laudonovi potomci pravidelně navštěvují.
K 300. výročí narození Laudona se na trhu objevilo rozšířené vydání knihy autora Pavla Běliny, která pojednává o životě slavného válečníka. Jaroslav Zezulčík je spoluautorem doslovu této knihy.