V novojičínské mateřské škole Karla Čapka je pět oddělení a v každém z nich teď čte pohádku před spaním někdo z rodičů nebo prarodičů, kteří si na výjimečnou událost udělali po obědě chvíli času.
”Mám tady vnoučka a proto jsem se jemu a ostatním dětem rozhodla přijít přečíst pohádku,” uvedla babička s knihou v ruce. “Čteme si večer s dětmi před spaním pravidelně, půjčujeme si knížky z knihovny, takže různé o zvířátkách, o princeznách, všelijaké,” přidala se jedna ze čtoucích maminek. “Je pravda, že čtu docela často nebo vyprávím pohádky, je to takový večerní rituál,” uvedl i jeden tatínek. “Od malička čteme oběma dětem pravidelně a musím se pochlubit, že dcera ve dvou letech uměla všechny pohádky nazpaměť,” svěřila se další maminka. “Vybrala jsem knížku o malých bratříčkách větříčkách a jejich kamarádce Jajdě, jsou tam takové pěkné výrazy, které děti mohou zaujmout,” vysvětlila svůj výběr knihy předčítající maminka v pátém oddělení.
Jak bylo vidět, uklidňující rituál před spaním zabíral, i když se čtení místo paní učitelky ujaly maminky nebo tatínkové. Za pár minut bylo ve školce ticho.
“Pokud se v nejbližším okolí dětí knihy čtou, povídá se o nich, radují se z nich, tak je vyhráno, protože víme, četbou a poslechem se rozvíjí slovní zásoba dětí, představivost, fantazie, zlepšuje se paměť, soustředěnost a upevňuje se také vztah mezi dítětem a dospělým,” míní Jana Besedová, učitelka MŠ Karla Čapka Nový Jičín.
Tématu “S knížkou za pohádkou” věnují v této školce celý březen - měsíc knihy. S dětmi se vypraví také do knihovny, antikvariátu a knihu si i sami vyrobí.