Ekologicky motivovaný Den Země v Novém Jičíně měl občanům ukázat možnosti, jak se šetrně chovat k životnímu prostředí.
“Nenásilnou až zábavnou formou děti, ale i dospělé seznamujeme s možnostmi separace odpadů, s tím, jak žít ekologicky, jaké jsou zdravé potraviny a podobně,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.
“Den Země vnímáme všeobecně jako takový populární, protože si myslíme, že pro přírodu je třeba něco udělat. Za odbor životního prostředí jsme připravili pro děti pískohraní a soubor dalších aktivit, které jsou tady v rámci náměstí,” řekla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.
Jednou z nich byla ukázka chovu valašských ovcí na ekologické farmě, se kterou Bludička začala před téměř 20ti lety.
“V této chvíli bychom chtěli lidem ukázat nejen tu ovečku jako živé zvíře, ale i její hodnotu pro člověka. Proto se snažíme udělat ukázku zpracování vlny a dalších produktů, které ovečka nabízí,” vysvětlila Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička.
Největší pozornost budila tato dvě mláďata, stará pouhé dva týdny.
“Sedmého dubna jsem začali na Bludičce tak zvané bahnění, což jsou porody jehňátek, a v této chvíli už máme asi stovku jehňátek a tyto dvě jsou první, které se letos v Bludičce narodila,” doplnila chovatelka.
Originální novinkou oslav Dne Země byla výstava veverkovníků. Budky vyrobily a vyzdobily děti z novojičínských mateřských škol, aby přispěly ke zlepšení životních podmínek populace veverek, které nalezly útočiště právě v zahradách školek.
“Připravili jsme pro děti stavebnici, která byla lehce složitelná. Budka je velká asi šedesát centimetrů, je tam i balkónek dokonce, aby mláďátka nevypadla. Výstava probíhá v těchto dnech na radnici,” sdělil Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín.
Za pár týdnů se veverkovníky z vestibulu radnice přesunou na stromy do mateřských škol a zabydlí si je obyvatelé, kterým jsou určeny.
Součástí oslav svátku Země byly také ukázky strojů technických služeb a nebo tento mini popelářský vůz.
“My tady ukazujeme, jak mají lidé třídit a pro malé děti tady máme takový popelářský vůz, mohou se v něm projet, zajet k popelnici a vyhodit odpad,” informoval Dominik Vavrys, společnost EKO-KOM.
S další ukázkou se na náměstí prezentovala například Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích. Připravila si povídání o sovách a zájemcům vyráběla odlitky stop těchto ptáků.
“Ten odlitek odléváme do formy, která je kopií stopy. Tu jsme pořídili v záchranné stanici. Tady máme jeden hotový odlitek, je to stopa sýčka, což je naše druhá nejmenší sova,” popsal tvorbu odlitku Jan Kašinský, Záchranná stanice Bartošovice.
Po celý den také mohli zájemci přinášet na náměstí staré elektrospotřebiče a použité baterie.
Současně do 17. května probíhá Velká ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů i v základních školách.