Na pozemcích města roste více než 600 bříz. Dále je to kolem 450 různých druhů líp. Na třetím místě jsou s počtem téměř 300 kusů javory. Ulice také lemuje zhruba 120 kaštanů a v rámci městské zeleně roste kolem 90 okrasných třešní.
“V loňském roce bylo vykáceno bylo vykáceno 117 kusů stromů, přičemž 116 kusů bylo z důvodu zdravotního stavu, hlavně, že uschly. A jeden kus byl vyvolán havárií vodovodu a to byla skácena zdravá bříza,” uvedla Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.
Současně s kácením stromů probíhá také jejich nová výsadba. V roce 2016 přibylo do městské zeleně 106 dřevin, letos na jaře dalších 73. Pracovníci životního prostředí se při tom také snaží obohatit jejich druhové složení.
“Do sídlišť nevracíme břízy, takže pokud je skácena bříza, je nahrazena jiným vhodnějším druhem do města. Břízy naopak ctíme v okrajových částech města, kde byla doplněna spodní část Svojsíkovy aleje,” sdělila Olga Kubálková.
V oblasti Čerťáku byly dosazeny druhy bližší volné přírodě, a to duby a jasany, a vrací se tam ovocné dřeviny, zejména třešně a švestky. Ty jsou také nově vysázeny do parčíku pod gymnáziem, kde pestrost stromů doplňují jedlé jeřáby. Více stromů přibylo také do sídliště Loučka.
“Tam po zrušení asfaltového hřiště jsme dosazovali nějakých deset stromů, byly použité moruše a také z těch ovocných dřevin česká oliva a jedlý jeřáb,” upřesnila pracovnice odboru životního prostředí.
V některých částech města se snaží odbor životního prostředí také o uchycení ne příliš obvyklých druhů stromů. V Novém Jičíně například rostou už dva korkovníky.
“Po úspěchu korkovníku, který už máme ve městě téměř 50 let, tak jsem letos vysadili druhý. také jsem letos na jaře vysadili cukrový javor,” prozradila Olga Kubálková.
Tyto stromy rostou běžně v sídlišti, nicméně přesnou lokalitu Olga Kubálková neprozradila. Určení jejich polohy tak zůstane přírodovědným úkolem třeba pro školáky.