Tato mohutná lípa v Kojetíne u Nového Jičína je jedním ze 12 finalistů letošní ankety “Strom roku”. Do nejužšího výběru odborníků se dostala z celkem 53 nominovaných dřevin. Její stáří je odhadování na půl tisíciletí a je pravděpodobně nejstarší lípu na Novojičínsku.
“Ten strom je dutý, co si pamatuji, chodila jsem tam pro vajíčka, protože tam slepice zanášely,a pak naši kluci se tam chodívali schovávat,” zavzpomínala Ludmila Holubová, obyvatelka Nového Jičína-Kojetína.
Tatko si už z dětství pamatuje na lípu paní Holubová, na pozemku jejíž rodiny strom stojí.
Z dobových pramenů lze vyčíst, že lípa prý středem prohořela, proto je nyní částečně dutá. V kořenech mívala liška svou noru a děti prolézaly dutinou až do koruny.
“Je opravdu velice zvláštní tím, že torzo stromu přežívá mnoho let v poměrně nezměněné podobě,” potvrdila Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.
Anketu “Strom roku” pořádá Nadace Partnerství už po 15. Smyslem je upozornit na strom určitého stáří, který se pojí se zajímavým příběhem. O zařazené této lípy do finále rozhodla ale jiná neméně důležitá věc, a to přízeň veřejnosti
“Kromě stáří a krásy té lípy to byla široká podpora, kterou ta lípa má v Novém Jičíně. My jsme k ní uspořádali veřejné projednání a potom byla celoměstská anketa k výběru toho stromu,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.
“I když tato lípa za sebou nemá silný příběh, tak byla vybrána v novojičínské anketě “Strom roku” jako vítěz, a to porota vyhodnotila jako důležitý aspekt,” potvrdila Andrea Krúpová, koordinátorka ankety “Strom roku” Nadace Partnerství.
O vítězi, který postoupí do evropské soutěže, rozhodne hlasováním veřejnost, a to od 15. června do 15. září. Možnosti, jak hlasovat, jsou uvedeny na stránkách ankety “Strom roku”.
“Za každý hlas, který ta lípa obdrží, tak získáme nějaké finance na ořez a údržbu dalších stromů,” doplnil novojičínský místostarosta.
Vítězstvím v republikové soutěží by také 500 let stará lípa získala ošetření specializovanou firmou, a to nad rámec péče, kterou ji pravidelně věnují pracovníci odboru životního prostředí. Ti se snaží její život prodloužit o další desítky let.