Mendelova střední škola hostila závěrečné setkání učitelů ze 4 zemí, kteří se účastnili projektu Partnerství EU v odborném vzdělávání. Do tříletého programu se zapojily školy z německého Lipska, rakouského Rohrbachu a norského Askimu. Spolupráce se rozvíjela ve třech oblastech.
“Jedním z těch témat je robotika, druhým jsou webové stránky pro studentské firmy a třetí téma jsou e-shopy pro studentské firmy,” vyjmenoval Petr Zapletal, koordinátora projektu, Mendelova SŠ Nový Jičín.
V rámci projektu se uskutečnilo celkem 7 mezinárodních workshopů studentů a dalších 7 setkání učitelů z oboru informační technologie. S myšlenkou projektu přišla právě Mendelova škola.
“Chceme dávat studentům pravidelně šanci účastnit se mezinárodních aktivit, strávit nějaký čas v zahraničí, mluvit anglicky a německy pracovat v oboru, který tady studují,” uvedl Petr Zapletal.
“Je to už třetí projekt, na kterém spolupracujeme s Mendelovou školou. Mezinárodní spolupráce je jedna z nejdůležitějších věcí, které máme v učebním plánu. To nejlépe pomůže studentům jednak v pracovním uplatnění a pak také stát se dobrými Evropany,” konstatoval Arnfinn Loken, Askim videregående skole (Norsko).
Výhodou projektu bylo také to, že do něj byla zapojena firma z praxe, která se specializuje na tvorbu průmyslového softwaru. Workshopy prošly desítky studentů.
“Tento projekt je ojedinělý i v rámci České republiky, protože v tomto projektovém období byl vybrán mezi deseti uchazeči, kteří se ucházeli v projektu Erasmus + v projektu K2,” doplnila Renata Važanská, ředitelka Mendelovy SŠ Nový Jičín.
“Já si myslím, že to je obrovská výhoda hlavně pro studenty, kteří se v zahraničí jednak zdokonalí hlavně jazykově a tam další přínos, který tam vidím, je fakt, že se dá i tak nějak celkově inspirovat jinou zemí, je to velmi dobré pro rozhled studentů,” přidal se Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.
Mendelova střední škola už teď připravuje vstup do dalšího projektu, do kterého hodlá zapojit také IT firmy z Norska a Rakouska. Zaměřen by byl na současný trend digitaizace, tedy Průmysl 4.0.