Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Laudon na koni je největší 3D socha v republice

Nový Jičín má zápis v České knize rekordů, a to díky největšímu sousoší vytvořenému 3D tiskem. Jedná se o vyobrazení generála Laudona sedícího na koni v životní velikosti. Lidé si ho mohou přijít prohlédnout do expozice v Návštěvnickém centru.

O zápis do České knihy rekordů se snaží dva až pět zájemců týdně. Teď se tento nesmrtelný záznam podařil také Novému Jičínu. Změření hotového díla nebylo v tomto případě složité, přesné údaje získal komisař z parametrů zadaných do počítače.

“Byl to úspěšný pokus o vytvoření největšího sousoší, předmětem toho sousoší byl generál Laudon, jeho kůň a pes, a to prostřednictvím 3D tisku,” potvrdil Michal Jurečka, komisař Agentury Dobrý den, Pelhřimov.

Z 3D tiskárny vycházelo sousoší, vyobrazjující postavy v životní velikosti, většinou po kusech velkých zhruba 19x19 centimetrů.

“Ten kůň se tiskl 59 dnů nepřetržitě na obou tiskárnách, průběžně jsme tiskli i toho psa a hlavu generála, která je naskenována z busty,” popsal vznik Petr Podola, realizátor 3D tisku.

Samotný kůň váží zhruba 250 kilogramů. Do výstavních prostor, které jsou v nejvyšším patře Návštěvnického centra, jej vyzdvihl jeřáb.

“Ze spodku je socha vyplněná betonem k vůli stabilitě, je tam kovová konstrukce a části, které nejsou vybetonované, jsou vyplněné montážní pěnou. Celý kůň je nakytovaný, aby byl hladký a pěkný, nahoře je vrchní lak a na tom další krycí čirý matný lak, aby nedošlo k otěru nebo poškození,” doplnil detaily Petr Podola.

V interaktivní expozici Generála Laudona byla dosud postava válečníka vidět pouze na obrazech a v posmrtném pokoji.

“Tak nás napadlo společně s kolegy, s Muzeem Novojičínska, že bychom ztvárnili koně, psa a Laudona v 3D tisku, tedy tou technologií, která by vystihla, jak mohl Laudon skutečně vypadat,” uvedla Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín.

Podle záznamů měl Laudon jako polní maršál k dispozici vícero koní, nejčastěji starokladrubské či anglická plemena.

“Nechali jsem se inspirovat obrazem, který se nachází v expozici. Proto jsme nechali ztvárnit Laudona jako jezdeckou postavu, a také se k Laudonovi váže historka se psem,”

Co se týče psa, ten prý Laudonovi dvakrát zachránil život. Jednou jej varoval před velkou vodou, podruhé před požárem.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků