Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Laudon na koni je největší 3D socha v republice

Nový Jičín má zápis v České knize rekordů, a to díky největšímu sousoší vytvořenému 3D tiskem. Jedná se o vyobrazení generála Laudona sedícího na koni v životní velikosti. Lidé si ho mohou přijít prohlédnout do expozice v Návštěvnickém centru.

O zápis do České knihy rekordů se snaží dva až pět zájemců týdně. Teď se tento nesmrtelný záznam podařil také Novému Jičínu. Změření hotového díla nebylo v tomto případě složité, přesné údaje získal komisař z parametrů zadaných do počítače.

“Byl to úspěšný pokus o vytvoření největšího sousoší, předmětem toho sousoší byl generál Laudon, jeho kůň a pes, a to prostřednictvím 3D tisku,” potvrdil Michal Jurečka, komisař Agentury Dobrý den, Pelhřimov.

Z 3D tiskárny vycházelo sousoší, vyobrazjující postavy v životní velikosti, většinou po kusech velkých zhruba 19x19 centimetrů.

“Ten kůň se tiskl 59 dnů nepřetržitě na obou tiskárnách, průběžně jsme tiskli i toho psa a hlavu generála, která je naskenována z busty,” popsal vznik Petr Podola, realizátor 3D tisku.

Samotný kůň váží zhruba 250 kilogramů. Do výstavních prostor, které jsou v nejvyšším patře Návštěvnického centra, jej vyzdvihl jeřáb.

“Ze spodku je socha vyplněná betonem k vůli stabilitě, je tam kovová konstrukce a části, které nejsou vybetonované, jsou vyplněné montážní pěnou. Celý kůň je nakytovaný, aby byl hladký a pěkný, nahoře je vrchní lak a na tom další krycí čirý matný lak, aby nedošlo k otěru nebo poškození,” doplnil detaily Petr Podola.

V interaktivní expozici Generála Laudona byla dosud postava válečníka vidět pouze na obrazech a v posmrtném pokoji.

“Tak nás napadlo společně s kolegy, s Muzeem Novojičínska, že bychom ztvárnili koně, psa a Laudona v 3D tisku, tedy tou technologií, která by vystihla, jak mohl Laudon skutečně vypadat,” uvedla Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín.

Podle záznamů měl Laudon jako polní maršál k dispozici vícero koní, nejčastěji starokladrubské či anglická plemena.

“Nechali jsem se inspirovat obrazem, který se nachází v expozici. Proto jsme nechali ztvárnit Laudona jako jezdeckou postavu, a také se k Laudonovi váže historka se psem,”

Co se týče psa, ten prý Laudonovi dvakrát zachránil život. Jednou jej varoval před velkou vodou, podruhé před požárem.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail