Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přátelství s Épinalem symbolizuje jeřáb oskeruše

Ve městě roste nový Strom partnerství, který připomíná 10 let od podpisu smlouvy mezi Novým Jičínem a francouzským Épinalem. V parku pod gymnáziem ho zasadili starosta Épinalu spolu se členy místní radnice. Výročí navázaného přátelství také dokumentuje výstava fotografií a novinových článků.

Jeřáb oskeruše, ovocný strom, údajně jeden z nejplodnějších a nejstarších v Evropě, který nyní symbolizuje desetileté přátelství mezi Novým Jičínem a více než tisíc kilometrů vzdáleným francouzským Épinalem.

Představitelé obou měst strom zasadili v parku pod novojičínským gymnáziem, které mimochodem spolupracuje s technickým lyceem v Épinalu.

“Symbolika stromu je velice silná a to nejen z důvodu, že dává plody a my můžeme debatovat o tom, jak plodné je naše partnerství, ale ještě důležitější jsou kořeny. Zatím jsou malé, ale časem se stanou silnějšími a věřím, že stejně tak se bude rozvíjet i naše partnerství,” uvedl Michel Henrich, starosta Épinalu (Francie).

“Ty vztahy jsou pevné v tom, že se pravidelně navštěvujeme, jak naše delegace v Épinalu tak épinalská zde, jsou zde také kontakty mezi základními uměleckými školami, různé zájezdy výtvarníků a dalších uměleckých souborů,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Nový Jičín má navázáno přátelství se šesti městy z 5 evropských zemí. Také tyto vztahy by mohly postupně připomínat další vysazené stromy.

“Máme takový plán, ale neznamená to, že bychom museli každý rok vysadit nějaký strom, uvidíme, jaké budou významné příležitosti,” zmínil se také novojičínský místostarosta.

Smlouva o partnerství s Épinalem byla v Novém Jičíně podepsána před 10 lety, nicméně prvotní kontakty mezi oběma městy se datují už od roku 2000. Dosavadních 24 výměnných akcí dokumentuje výstava fotografií a novinových článků v Návštěvnickém centru s názvem Partnerství s Épinalem.

“Velice rád se vždy do Nového Jičína vracím. Toto partnerství je důležité pro poznání jiné kultury, pro objevování jeden druhého, a to je také základem k tomu, aby si lidé více rozuměli. Dobré vztahy napříč Evropou totiž napomáhají míru, pochopení a stabilitě,” uzavřel starosta ÉpinaluMichel Henrich.

Na důkaz přátelství si během vernisáže výstavy předali starostové obou měst dary. Épinal přivezl umělecky zhotovený včelí úl, Nový Jičín zase věnoval dílo sochaře Jana Zemánka nazvané Lavička – Setkání.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail