Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Laudon na jeden den otevřel Radniční sklípek

Postava maršála Laudona a jeho 300. výročí narození - to byly hlavní symboly letošní městské slavnosti. Vojevůdce ožil také v netradičním prostoru legendárního Radničního sklípku. Ten se veřejnosti na jeden otevřel po více jak deseti letech.

Několik generací lidí pamatuje Radniční sklípek v Novém Jičíně jako centrum večerního života. Posledních deset let tyto podzemní prostory chátrají. Organizátoři městské slavnosti se je rozhodli zpřístupnit veřejnosti, a to také v rámci Dne otevřených dveří památek, který připadl na 9. září.

“Sklípek je plný zážitků a lidé, kteří Sklípek navštíví, se mohou podívat nejen na historii spojenou s maršálem Laudonem, ale mohou si zde připomenout i své historické okamžiky,” míní Petr Orság, ředitel MKS Nový Jičín a organizátor slavnosti.

Prohlídka těchto prostor tedy byla spojena s výstavou, která připomněla život a dobu Laudona.

“Není to přísná muzejní expozice, ale je to umělecké zobrazení,” dodal Petr Orság.

“Snažili jsme se využít každý kousek těchto prostor, například v tomto průchodu jsme zavěsili spirály, které znázorňují běh života,” doplnila Miriam Dorazilová, spoluautorka výstavy.

Za pomoci projekce a trochy fantazie se návštěvníci výstavy ocitnou třeba v kasárních nebo ve vídeňském honosném sálu. V prostoru za bývalou šatnou Sklípku, který lidé asi nikdy neviděli, byla instalována světnička připomínající prostý rodný domek Laudona, který přišel na svět na území dnešního Lotyška.

“Tato expozice je nazvána exkluzivní a exkluzivita je v tom, že bude bude přístupna pouze v den slavnosti,” upozornil ředitel kulturního střediska.

Výstava by přesto nemusel tyto prostory ihned opustit. Její tvůrci zvažují, zda ji po omezenou dobu ještě nenabídnout ke shlédnutí školám a organizovaným skupinám.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail