Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna zve rok po požáru na celostátní akci

Podpořit děti a také dospělé v zájmu o četbu má celostátní Týden knihoven, který připadá na první říjnové dny. K popularizaci knih se pravidelně připojuje také knihovna v Novém Jičíně. Ta si navíc v říjnu připomene i rok od požáru, který zničil na 13 tisíc svazků.

21. ročník celorepublikové výzvy Týden knihoven připadá letos na 2. až 8. října. Primárně je akce zaměřena na čtení dětem předškolního věku. Na sobotu 7. října je pro nejmenší připraveno loutkové divadlo Bez kliky s Pohádkou o princeznách a drakovi. Nicméně v knihovně jsou vítání všichni čtenáři a především i ti úplně noví.

“Tradičně knihovna připravuje pouze v Týdnu knihoven registraci pro zcela nové čtenáře, kteří ještě do knihovny nikdy nechodili, takže registrace pro ně bude zdarma, aby si mohli na celý rok vyzkoušeli služby knihovny,” uvedla Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně.

Dále půjčovna vyhlásila amnestii pro dlužníky. Ti mohou přijít bez sankčního poplatku vrátit knihy, které mají doma zapomenuty i několik měsíců. Většina zdejších čtenářů je ovšem těch vzorných a pravidelných.

“Já mám ráda detektivky a historické romány a chodím tady poměrně často,” svěřila se jedna z návštěvnic knihovny. “Čtu literaturu faktu, romány, detektivky a nemám ráda ty fantastické,” přidala se další.

Do novojičínské knihovny mohou v říjnu zavítat i zájemci o přednášky, například hned v pondělí 2. října je tématem cestopisné besedy Srí Lanka.

“Další přednáška bude následovat hned v úterý, to bude přednáška Příběh Titaniku, která povypráví o skutečných událostech potopení. Pokračujeme ve středu přednáškou, která se koná v rámci trénování paměti, a to je přednáška Učení nejen cizím jazykům,” vyjmenovala nabídku Renáta Domoráková.

Po celý měsíc říjen bude také v knihovně ke shlédnutí putovní výstava Olga Havlová a Výbor dobré vůle.

Pro knihovnu budou ovšem tyto dny také připomínkou jednoho roku, který uplynul od požáru. Ten postihl zejména dospělé oddělení, zničeno bylo 13 tisíc knih.

“Co nám požár připomíná, to jsou trošičku ještě prázdné regály, které postupně doplňujeme. A zároveň nám to připomíná to, že všechny ty knížky jsou nové a aktuální a čtenáři jsou s výběrem spokojeni,” poznamenala vedoucí knihovny.

Nákup nových knih zničených požárem byl rozplánován na tři roky. V tuto chvíli, zhruba rok po požáru, se do polic vrátil asi 30 procent publikací.

Co se knihovně letos podařilo, to je také spuštění nové služby - půjčování elektronických knih ve spolupráci s portálem eReadingem.  

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail