Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádrž Čerťák bude bez vody

Nádrž Čerťák bude zhruba za měsíc bez vody. Vypouštět se začala kvůli plánované opravě. Správce vodního díla, Lesy České republiky, budou měnit technologickou část spodní výpusti. Rybáře čeká odlov ryb, které budou muset přemístit do náhradních lokalit. Stěhovat se budou také případně nalezené chráněné druhy škeblí.

Voda z novojičínské nádrže Čerťák se začala odpouštět před týdnem, v těchto dnech klesla hladina zhruba o jeden metr.

“Opravíme vypouštěcí objekt, s dokončením prací počítáme ještě letos. Poté bude posouzen stav nádrže a souvisejících funkčních objektů a navrhneme případné další údržbové práce,” informovala Eva Jouklová, tisková mluvčí, Lesy ČR.

Předpokládané náklady na výměnou nefunkčního šoupěte vypouštěcího zařízení a plánovaná údržba jsou 250 tisíc korun.

Pro rybáře platí na Čerťáku od 20. září zákaz lovu. Rybářský svaz bude muset všechny ryby přestěhovat.

“Náš úkol je počkat, až hladina klesne, a my budeme ryby lovit dole ve vývařišti,” uvedl Petr Frous, předseda MO Českého rybářského svazu Nový Jičín.

Rybí osádku Čerťáku tvoří kapr, lín, candát, amur a tolstolobik. Na čas se přemístí do dalších lovných revírů, které jsou v péči svazu, a část by mohla být umístěna v rybochovném zařízení v Jeseníku nad Odrou. Zhruba tisícovka registrovaných rybářů z novojičínské organizace se bude muset na čas spokojit s omezenými lovišti.

“Nás se to dotkne dost, protože přijdeme o lovný revír, protože těch revírů nemáme moc, zavřená je také Kacabaja pro podzimní lov a zůstává nám Lamberk, Palačov, Jičína, Kletné nad Suchdolem a Odra,” dodal Petr Frous.

Přemístit se budou muset i případně nalezený chráněný druh škeblí.

“Jsou tady velcí mlži, ty budeme teprve identifikovat. Na základě toho se bude provádět postupně sběr s tím, jak bude nádrž vypouštěna, aby nedošlo k mimořádným škodám,” sdělil Bohumír Lojkásek, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita.

Vodní nádrž Čerťák slouží k rybaření a především také k rekreaci. V příštím roce by zde mělo investovat také město, v plánu je úprava pláže a vstupu do vody a také vybudování nových toalet, sprch a stánku s občerstvením. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy