Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Max Mannheimer má v NJ pamětní desku

Max Mannheimer, spisovatel, malíř, pamětník holocaustu a zdejší rodák, má v Novém Jičíně pamětní desku. Klub rodáků a přátel města ji slavnostně odhalil přesně rok po jeho smrti. Umístěna je na domě v Hoblíkově ulici, kde prožil své mládí.

Odhalení pamětní desky Maxi Mannheimerovi proběhlo za zpěvu sboru Ondráš, a za vydatného deště, který provázel letošní 23. září. Na den přesně - před rokem - tento novojičínský rodák a čestný občan zemřel.

“Myšlenka odhalit panu Maxi Mannheimerovi jeho pamětní desku vznikla vzápětí po jeho úmrtí loňském roce. Měli jsme velké štěstí, že velký přítel našeho klubu a jeho čestný člen přišel se zásadním příspěvkem, který nám to umožnil,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Max Mannheimer se narodil v roce 1920, pamětní deska byla umístěna na adrese, na které zde do roku 1938 trávil své mládí. Jeho rodný dům na ulici Nerudově už dávno nestojí.

“Poté rodina Mannheimerů koupila dům rohu ulice Komenského a Hoblíkovy. Tam bydlela a z tohoto místa musela opustit Nový Jičín, svou zemi a většina z nich už se pak do tohoto domu nevrátila,” připomněl předseda klubu rodáků.

Max Mannheimer byl známý svým bojem proti nenávisti, antisemitismu a xenofobii. V době nacismu prošel pěti koncentračními tábory. Zemřela v nich téměř celá jeho rodina. Později byl předsedou táborových vězňů z Dachau, přednášel na evropských školách, byl spisovatelem a malířem. Odhalení pamětní desky na novojičínském domě je zřejmě první hmatatelnou připomínkou tohoto velkého muže.

“Přijelo poměrně dost krajanů, kteří s nim zejména poslední léta byli v intenzivním kontaktu a kterých on si vážil, takže myslím, že ta akce byla důstojná a že jsem tu vzpomínku i našim spoluobčanům vyvolali a že i nadále budeme na tohoto výjimečného člověka vzpomínat s vděkem,” dodal Pavel Wessely.

Po roce 1989 své rodné město několikrát navštívil. V roce 2009 získal MM čestné občanství Nového Jičína, a naposledy sem zavítal v roce 2013, kdy se také stal čestným členem klubu rodáků. Zemřel loni 23. září ve věku 96 let v Mnichově. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail