Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Malby v kapli sv. Rodiny v Odrách jsou objevem roku

Národní památkový ústav ocenil nejlepší počiny v oblasti péče o dědictví našich předků, které se podařilo uskutečnit v minulém roce. Prestižní cenu v kategorii “objev roku” získala v konkurenci celé republiky kaple sv. Rodiny v Odrách na Novojičínsku. Upozornila na sebe zejména odhalením dřevěného malovaného stropu z období baroka.

Město Odry se v roce 2015 rozhodlo hřbitovní kapli sv. Rodiny renovovat. V té době nikdo netušil, jaký skvost se skrývá pod obyčejně omítnutým stropem.

“Firma. která to tady prováděla, místo klasického odřezání a sundání invazivním způsobem, nejdříve tu omítku tak oklepali, a na jedné ploše zjistili, že v jedné části se jeví, jako by tam bylo něco nakresleno,” uvedl Libor Helis (Změna pro Odersko 2020), starosta Oder.

V tu ránu se projekt změnil a cílem renovace bylo zachránit dřevěný malovaný strop

s vyobrazením Korunování Panny Marie a Svaté Trojice pocházející z 18. století.

Tento počin ocenil Národní památkový ústav jako nejlepší objev v roce 2016.

“Poté, co zaznělo Město Odry, tak jsme propukli v obrovský jásot y bylo to pro nás opravdu zadostiučinění této velmi složité a komplikované obnovy,” popsal okamžik vyhlášení výsledků Radim Kravčenko, pracovník památkové péče, MěÚ Odry.

I když se jedná o ocenění symbolické, má velkou prestiž.

“Má to obrovský význam, protože je to ocenění společenského zájmu o předmětné nemovité kulturní památky, kdy i vnímáme ten společenský historický kontext,” míní pracovník památkové péče.

“Ta kaple, řekl bych, zvýrazňuje důležitost města Odry, o kterém v podstatě máme zmínky už z roku 1234, že už tu existovaly kolem řeky Odry domy,” dodal oderský starosta.

Díky renovaci teď oderská hřbitovní kaple sv. Rodiny neslouží jen k pohřebnictví, ale podařilo se také opravit původní varhany a konají se zde koncerty barokní hudby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy