Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příprava volebních místností má svá pravidla

Příprava voleb začala v obcích a městech zhruba 3 týdny před termínem konání. Zasedají okrskové volební komise a chystají se volební lístky. Posledním krokem je v tuto chvíli tzv. zdobení volebních místností. Například v Novém Jičíně na to má přípravný tým čtyři dny.

Nový Jičín má celkem 22 volebních okrsků. Volební místnosti jsou především ve školách a v zařízeních státní správy. Tak zvané zdobení těchto prostor tu má na starosti čtyřčlenný tým. Klíčové jsou volební zástěny.

“Musí splňovat tu podmínku tajnosti hlasování, musí být postaveny takovým způsobem, aby

opravdu voliči měli zaručeno, že jejich hlas bude dán tajně,” uvedl Stanislav Palacký, vedoucí organizačně technického zabezpečení voleb v Novém Jičíně.

Zástěny nesmí být například otočeny zadní částí k oknu nebo stát v takovém úhlu, aby na sebe hlasující viděli.

”My máme ty volební zástěny typizované, řídili jsem se doporučením ministerstva vnitra,” doplnil vedoucí organizačně technického zabezpečení voleb.

V každé místnosti musí být náhradní volební lístky, vzory hlasovacích lístků, vyhlášky a zákony týkající se voleb a samozřejmě státní znak a pod ním hlasovací urna. Správnou podobu volební místnosti si mohou přijít zkontrolovat úředníci z krajského úřadu

Na které místo má daný volič zamířit, už ví z dřívějších let, nicméně, tuto informaci třeba nemusí mít lidé, kteří změnili bydliště.

“My jsme letos přistoupili k tomu, přiznám se, že tak trošku i na základě kritiky, kterou jsme vnímali v minulých volbách, a oznámení o době a místě konání voleb obdrží každý volič spolu s hlasovacími lístky,” dodala Zdenka Pechová, vedoucí Odboru správních činností MěÚ Nový Jičín.

Ty už by lidé měli mít dle zákona nejpozději od úterka ve schránkách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy