Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Skalkách je nová meditační zahrada

Na Skalkách je nová meditační zahradu. Netradiční odpočinková zóna vznikla na mýtině, která zůstala po vykácení stromů napadených kůrovcem. Ústředním motivem je spirálovitá stezka a 12 zastavení zvěrokruhu.

Ještě před čtyřmi lety na místě tohoto palouku v příměstském lese Skalky rostly stromy, nicméně je napadl kůrovec a musely pryč. Odbor životního prostředí přišel s myšlenkou vybudovat zde naučnou stezku lesnického zvěrokruhu.

“Celý projekt na zvěrokruhovou zahradu nebo-li meditační zahradu je vypracován na základě celkové studie úprav Lesoparku Skalky, který pochází od jednoho z nejvýznamnějších českých architektů zaměřených na zahradní a krajinářskou tvorbu pana profesora Otruby,” uvedla Blanka Faluši (ČSSD), místostarostka Nového Jičína.

Centrum palouku tvoří kruhová plošina, které dominují čtyři stromy symbolizující roční období.

Ústředním motivem zahrady je pak spirálovitá stezka a podél ní 12 zastavení zvěrokruhu. Začíná Kozorohem a končí Střelcem.

“U každého znamená je vysazený strom, který v podstatě patří k tomu danému znamení nebo se k němu nejvíce váže,” doplnila Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.

Například u znamení Berana roste dub, u Panny zase vrba.

“Našla jsem tady své znamení, které je Panna,” sdělila malá návštěvnice zahrady. “Krásně to navazuje na ten Lesopark a je to hezká procházka až na Skalky,” přidala se kolemjdoucí žena. “Všude se najdou nějaké věci, které by šly udělat lépe, ale myšlenkově je to určitě moc zajímavé,” dodal procházející muž.

Úprava meditačního palouku přišla na necelé tři miliony korun, z toho polovinu pokryla dotace.

V nové lesní lokalitě bylo vysázeno 3 750 trvalek, 30 dřevin a řada rostlin by měla teprve vzejít ze semen.

“Částečně jsou to trvalky, částečně i plané rostliny, jsou tu kakosty, vřesy, brusinky a spousta dalších,” upřesnila Kateřina Kuželová.

Kdo chce vědět dopodrobna, co všechno v záhonech roste, zjistí to na místě z informačních cedulek.  

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail