Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový čestný občan Miloslav Baláš

Nový Jičín má nového čestného občana. Zastupitelé města udělili tento titul in memoriam Miloslavu Balášovi. Byl to významný kulturní a vlastivědný pracovník, spisovatel a historik.

Čestné občanství pro Miloslava Baláše převzala jeho dcera žijící v Novém Jičíně Milada Pometlová. Uděleno mu bylo u příležitosti 110. výročí narození za zásluhy o vydání Kulturního místopisu Novojičínska a nejen to.

“Myslím si, že otec si to opravdu zasloužil. Pro Nový Jičín udělal poměrně dost užitečné práce, třeba při oslavách 650 let města a pak také při získání městské památkové rezervace pro Nový Jičín v roce 1967,” uvedla Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše.

Největším počinem Miloslava Baláše byl ale již zmíněný podrobný kulturní místopis zdejšího regionu.

”Kde jsou tedy popsány obce bývalého okresu, jsou tam uvedeny významné osobnosti, památky,” vysvětlila Milada Pometlová.

“Protože to pro lidi po roce 1945, kteří nově osídlili celý okres, bylo velmi důležité. Vůbec neznali, kam přišli, nevěděli, kde žijí. A najednou v tom kulturním místopise se setkávali s osobnostmi, které zde kdysi dávno žily a v tom si myslím, že je ten Balášův význam daleko největší a nejcennější,” doplnil Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.

Miloslav Baláš se narodil v roce 1907 v Křivé-Podhájí. Studoval orientalistiku na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a od roku 1934 také práva. Ovládal 14 jazyků.

“Anglicky, německy, francouzsky, kromě toho turecky, hebrejsky, persky a tak dále, Už ve dvaceti letech jezdil jako průvodce se studenty do Bulharska, do Turecka,” vyjmenovala Milada Pometlová některé jazyky.

Za války působil jako správce muzea ve Valašském Meziříčí. Pak se přesunul za svou ženou do Nového Jičína, kde do odchodu do důchodu v roce 1968 pracoval jako právník na tehdejším okresním národním výboru. Stále se ale pohyboval také v oblasti historie a kultury.

Mimo jiné, z rodného Valašska, vydal dvě knížky pohádek - Kouzelný kvítek a Čarovné housle. Zemřel 31. října roku 1983. Rok poté vyšla jeho poslední kniha “Osamělý vůz na východní trase”, psychologický román podle pravdivého příběhu pražského lékaře, který byl v Osvětimi.

“Tato kniha byla hodnocena i v britských listech v Anglii. Byla bych ráda, kdyby se podařilo ji zfilmovat, protože to je takový zvláštní pohled na válku,” poznamenala dcera čestného občana.

Nový Jičín má po roce 1990 pět čestných občanů. Jsou jimi Ervín Bártek, Jaroslav Merenda, Max Mannheimer, Václav Ptáček a teď Miloslav Baláš. Všichni byli jmenováni na základě návrhu klubu rodáků. V současné době již nikdo z nich nežije.  

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail