Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská tlapa popularizovala armwrestling

Armwrestling, česky řečeno páka, je sportovní odvětví, které v Novém Jičíně nabírá na popularitě. Skupina lidí tu pod hlavičkou tělovýchovné jednoty založila registrovaný klub. Nyní také uspořádala první otevřený turnaj s názvem Novojičínská tlapa.

Soutěž v páce se konala ve Středisku volného času Fokus. Otevřená byla široké veřejnost, chlapcům i dívkám od 6 let až po dospělé kategorie.

“Středisko volného času Fokus ve spolupráci s novým sportovním klubem Armwrestling TJ Nový Jičín připravilo první soutěž v páce, kterou jsme nazvali Novojičínská tlapa. Chtěli jsme do Nového Jičína přivést další sport ať si děti a široká veřejnost vyzkouší, jaké to je v páce. V hospodách si to zkoušejí různě a tady mohou pod oficiálním dohledem rozhodčího,” uvedl Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín.

“Tuto akce děláme, abychom zpopularizovali tento sport. Jsme teď vlastně jediný klub na severní Moravě. Náš klub už je registrován v české asociaci a i když je nás málo, máme úspěchy. Byli jsem na mistrovství republiky, kde byli naši členové na stupních vítězů. Osobně jsem se letos účastnil i světového poháru v Senci na Slovensku,” sdělil Jaromír Bělůnek, Armwrestling TJ Nový Jičín.

V celosvětové konkurenci tam ve své kategorii skončil na sedmém místě. Jak Jaromír Bělůnek přiznává, novojičínští borci zatím vyhrávají spíše na hrubou sílu a budou muset zapracovat na technice, která tvoří 80 procent úspěchu.

“Technika je tak, že se jede buď vršek nebo spodek,” vysvětlil podstatu Jaromír Bělůnek.

Základem je pak také správný postoj, úchop a udržování správného úhlu mezi předloktím a nadloktím. Na dodržování těchto pravidel dohlížel i v Novém Jičíně jeden z nejpovolanějších odborníků u nás.

“Máme tu dnes rozhodčího, je to mezinárodní rozhodčí a několikanásobný mistr republiky Antonín Koňařík,” zdůraznil zakladatel novojičínského armwrestlingu.

Jaromír Bělůnek chce členy klubu připravit na všechny republikové soutěže plánované na rok 2018 a sám se opět hodlá zúčastnit také světového poháru v Senci.

“Mně k tomu sportu dostalo, že je to hlavně o hlavě. Mít sílu vůle. Kolikrát kluk s malýma rukama porazí obrovského kulturistu s obrovskýma tlapama a to je právě ono, to je ta nádhera,” uzavřel Jaromír Bělůnek. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy