Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava keramiky je i pro zrakově postižené

Výstavu vhodnou i pro zrakově postižené připravilo Muzeum Novojičínska. Expozice Tajemství hlíny prezentuje uměleckou a lidovou keramiku s dotykovými prvky. Navíc si zde návštěvníci mohou vyzkoušet práci na dobovém hrnčířském kruhu.

Jak už se v Muzeu Novojičínska stává tradicí, i tato výstava Tajemství hlíny je pojata jako interaktivní. Návštěvníci si mohou práci hrnčíře sami vyzkoušet a zjistí, jak fyzicky byla náročná. Na rozdíl od pomůcek v keramických dílnách a ve školách je zdejší hrnčířský kruh bez elektrického pohonu.

“Musí používat nohy i ruky, takže je to těžké a ví, jaká je to těžká práce těch hrnčířů a potom se na ty výrobky dívají jinak, takže si myslím, že je to pro ně hodně zajímavé,” uvedla Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska.

Práci na hrnčířském kruhu si vyzkoušely i malé děti a raději by asi daly přednost plastelíně.

anketa: návštěvníci výstavy

Hrnčířství patřilo i v Novém Jičíně k nejstarším řemeslům. Etnografická sbírka muzea obsahuje přes 500 kusů keramiky, vetšinou z 19. a 20. století. Součástí výstavy jsou také archeologické nálezy.

“Úplně nejstarší předmět je plastika rosomáka stará 30 tisíc let před naším letopočtem,” sdělila Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska.

Nejvíce vystavených předmětů jsou výrobky z keramiky, které dříve lidé používali v běžném životě, mísy, hrnce, džbány a formy na pečení.

Raritou výstavy jsou žertovné nebo šalebné džbány. Pokud se chtěl někdo napít klasickým způsobem, polil se. Pracovnice muzea nám ovšem prozradila, jak se používaly.

“Ucho džbánu je duté stejně jako lem hrdla a pokud se vespodu ucha zakryje dírka, tekutina proteče do kroužku nahoře a piják se může napít,” popsala fintu Hana Jabůrková.

Výstava Tajemství hlíny je společným projektem Muzea Novojičínska, Muzea Těšínska a dalších moravských muzeí. Vznikla za podpory Moravskoslezského kraje - a zajímavé věci na ni zjistí i zrakově postižení. Doplněna je haptickým stolem.

“Jsou na něm umístěny repliky exponátů, na které si mohou návštěvníci sáhnout a získat o informace pomocí slepeckého písma a elektronické tužky,” vysvětlila Hana Jabůrková.

Navštívit tuto výstavu Tajemství hlíny v Žerotínském zámku mohou zájemci až do 21. ledna příštího roku. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy