Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historická Stará pošta v NJ má nový kabát

Nový Jičín opravil jednu z nejvzácnějších staveb na území města, dům ze 16. století zvaný Stará pošta. Na renovaci tohoto památkově chráněného objektu přispělo i ministerstvo kultury.

Opět zářivě bílá - taková je fasáda renesanční budovy Staré pošty, která je dominantou novojičínského náměstí.

“Město Nový Jičín opravilo jednu z nejhodnotnějších staveb na svém území, a to budovu Staré pošty. Tato budova byla postavena v 60. letech 16. století a vlastně do současné doby nezaznamenala žádný zásadní stavební zásah,” informovala Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

“V roce 1787 byla v tomto domě zřízena dědičná pošta, která zde fungovala nepřetržitě až do poloviny 19. století. Od tohoto působení nese dům název Stará pošta,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Opravami teď prošla kromě pláště také střecha budovy a částečně se obnovil interiér, kde se repasovaly podlahy, dveře a okna. Nad rámec původních plánů se musely staticky zajistit čelní pilíře domu.

“Rekonstrukce přišla na necelé 3,2 milionu korun, téměř 700 tisíc korun pokryje dotace z ministerstva kultury,” doplnila novojičínská tisková mluvčí.

Historicky je dům významný nejen svým stářím nebo vzácnou toskánskou architekturou, ale také tím, které osobnosti ve svých útrobách přivítal.

“Byl to kupříkladu ruský generál Kutuzov a nebo dokonce samotný ruský car Alexandr,” připomněl historik.

Dnes v domě sídlí městské kulturní středisko, je tu galerie, hudební klub a kavárna.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail