Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum restauruje exponáty se znakem města

Muzeu Novojičínska se letos podařilo restaurovat jeden z nejstarších praporů, který má ve sbírkách. Renovací prošla také unikátní přilba městského strážníka z 19. století. Společným atributem těchto exponátů je obnovený znak Nového Jičína.

Ve sbírkových fondech muzea je více než 200 tisíc exponátů. Ne všechny jsou ve stoprocentním stavu. Postupně procházejí rukama restaurátorů, a to také díky dotacím z kraje a ministerstva kultury. V letošním roce se tak podařilo dát nový lesk poškozenému praporu Katolického spolku tovaryšů.

“Většina defektů tohoto praporu se podařila opravit. Byly doplněny třásně, restaurovány také dřevěné konstrukční prvky žerdi a další kovové součástky a prapor je připraven k vystavení,” popsal práce Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Katolický spolek tovaryšů byl založen v roce 1862 a byl jedním z nejstarších ve městě.

“Tento spolek byl velice aktivní až do druhé světové války, zabýval se náboženskou osvětou a přínosem kultury mezi dělnické tovaryše,” doplnil historik.

V roce 1908 si tento spolek vystavěl nové sídlo na dnešní ulici Msgr. Šrámka - Katolický spolkový dům, který nyní už desítky let slouží pro potřeby tělovýchovné jednoty. V souvislosti s jeho slavnostním otevřením byl právě tento prapor ušit a vysvěcen.

“Prapor na jedné ze stran nese symbol města Nového Jičína, který vychází z nejstarší městské pečeti z roku 1672, která je v originále uchovávána ve státním okresním archivu,” ukázal Radek Polách.

Kromě praporu se letos podařilo renovovat dalších 16 pokrývek hlavy, které jsou v muzeu uloženy.

“Mezi nimi je unikátní přilba novojičínského městského strážníka z roku 1898, která byla taktéž restaurována. Byla doplněna o chybějící prvky, včetně toho krásného městského znaku. společně s dalšími exponáty, které obsahují znak města je připravována do budoucí výstavy, která proběhne pravděpodobně v roce 2019,” prozradil Radek Polách.

Uvedená výstava bude právě prezentací aplikací městského znaku - polozavinuté kravařské střely - na různých exponátech, které se dochovaly jednak v muzeu a také v okresním archivu.  

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail