Ve sbírkových fondech muzea je více než 200 tisíc exponátů. Ne všechny jsou ve stoprocentním stavu. Postupně procházejí rukama restaurátorů, a to také díky dotacím z kraje a ministerstva kultury. V letošním roce se tak podařilo dát nový lesk poškozenému praporu Katolického spolku tovaryšů.
“Většina defektů tohoto praporu se podařila opravit. Byly doplněny třásně, restaurovány také dřevěné konstrukční prvky žerdi a další kovové součástky a prapor je připraven k vystavení,” popsal práce Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Katolický spolek tovaryšů byl založen v roce 1862 a byl jedním z nejstarších ve městě.
“Tento spolek byl velice aktivní až do druhé světové války, zabýval se náboženskou osvětou a přínosem kultury mezi dělnické tovaryše,” doplnil historik.
V roce 1908 si tento spolek vystavěl nové sídlo na dnešní ulici Msgr. Šrámka - Katolický spolkový dům, který nyní už desítky let slouží pro potřeby tělovýchovné jednoty. V souvislosti s jeho slavnostním otevřením byl právě tento prapor ušit a vysvěcen.
“Prapor na jedné ze stran nese symbol města Nového Jičína, který vychází z nejstarší městské pečeti z roku 1672, která je v originále uchovávána ve státním okresním archivu,” ukázal Radek Polách.
Kromě praporu se letos podařilo renovovat dalších 16 pokrývek hlavy, které jsou v muzeu uloženy.
“Mezi nimi je unikátní přilba novojičínského městského strážníka z roku 1898, která byla taktéž restaurována. Byla doplněna o chybějící prvky, včetně toho krásného městského znaku. společně s dalšími exponáty, které obsahují znak města je připravována do budoucí výstavy, která proběhne pravděpodobně v roce 2019,” prozradil Radek Polách.
Uvedená výstava bude právě prezentací aplikací městského znaku - polozavinuté kravařské střely - na různých exponátech, které se dochovaly jednak v muzeu a také v okresním archivu.