Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pád mostu ve Studénce je bez viníka

Okresní soud v Novém Jičíně vynesl rozsudek v případu železničního neštěstí ve Studénce v roce 2008. Po nárazu rychlíku do zříceného mostu tehdy zahynulo osm lidí. Za jejich smrt nebyl nikdo potrestán. Soud zprostil viny všech deset obžalovaných.

Zproštěni obžaloby. Tatko po šesti letech trvání soudního líčení uzavřel případ vlakové tragédie soudce novojičínského okresního soud. Osvobozující rozsudek také vyslechli například rodiče, kteří při nehodě ztratili syna nebo rodina, jejichž chlapec přišel o nohy.

“Jsem tím nesmírně zdrcena. Za smrti osmi lidí nebyl nikdo potrestán,” konstatovala matka, která při nehodě přišla o syna.

Soudce Jaromír Pšenica uvedl, že soud neví, proč most spadl. Znalecké posudky, ze kterých vycházeli, vyslovovaly domněnky a v závěrech se lišily.

“Pokud by tam byl jednoznačný jeden znalecký posudek, který by řekl ano, spadlo to z toho a z toho důvodu, pak potom můžeme vyvozovat případnou vinu obžalovaných,” okomentoval svůj verdikt Jaromír Pšenica, soudce Okresního soudu Nový Jičín.

Podle obžaloby byla příčinou tragické nehody souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Obžalovaných bylo deset osob, především se jedná o pracovníky Dopravních staveb Ostrava (dnes Eurovia) a firmy Bögl & Krýsl.

“Děkuji, nebudu říkat nic,” sdělil při odchodu ze soudní síně Petr Janouškovec z Dopravních staveb Ostrava.

Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.

“Co nebylo zjištěno, opravdu, tak nebyl ten poslední impuls, který vedl toho 8. srpna v 10:30 hodin k tomu pádu mostu,” míní Aleš Kopal, státní zástupce.

Nehodu, která se stala před více než 9 lety, nepřežilo osm lidí, 95 pasažérů bylo zraněno. Škoda přesáhla 177 milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy