Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve městě už jezdí elektrobusy

Od 10. prosince začala v Novém Jičíně provozovat městkou hromadnou dopravu společnost Arriva. V ulicích už jezdí na místních linkách pouze elektrobusy. Tři nové vozy jsou v barvách města, tedy červeno-bílé.

Nový Jičín podepsal na 10 let smlouvu s novým provozovatelem městské hromadné dopravy společností Arriva Morava. Ta se místních linek ujala 10. prosince. Po zdejších ulicích už jezdí tři klimatizované bezbariérové elektrobusy.

“Nový Jičín se tímto stává městem, které bude mít v Moravskoslezském kraji plně ekologickou hromadnou dopravu,” uvedla Pavla Struhalová, Arriva Morava, předseda představenstva.

“Myslím si, že ta ekologická cesta je správná, je to cesta budoucnosti. My budeme mít od dubna elektromobily baby a senior taxi a uvažujeme o elektrokolech,” doplnil Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Komfort nových vozů mohla veřejnost otestovat ještě před oficiálním zahájením provozu.

Slavnostní předání elektrobusů proběhlo v den s Mikulášem, a tak prvními cestujícími, kteří si nové autobusy vyzkoušely, byly děti mateřských školek.

Děti do šesti let mají v Novém Jičíně městskou hromadnou dopravu zdarma. Ceník se s novým provozovatelem měnit nebude, naopak zvýhodněny budou další skupiny cestujících.

“Velká změna je v tom, že občané od 65 let, když si pořídí kartu ODIS za 130 korun, tak mají na šest let jízdné zdarma,” sdělil Pavel Rozbroj (ČSSD), místostarosta Nového Jičína.

Napojení na systém ODIS má pro cestující i další přínos.

“Mohou využívat nejen čtyři linky MHD, jako dosud, ale veškeré příměstské linky v zóně 70. To znamená občané ze Straníka, Bludovic nebo Žiliny, když si koupí jízdenku, tak mohou do Nového Jičína dojet příměstskou dopravou a pak přesednout na MHD a zajet si třeba do Kojetína nebo Loučky. Musí to stihnout do 45 minut platnosti jízdenky,” vysvětlil Pavel Rozbroj.

Karty ODIS si mohou lidé vyřídit v Návštěvnickém centru nebo na autobusovém nádraží.

Od 10. prosince také došlo k drobným změnám v jízdním řádu MHD. Na přání obyvatel Kojetína se upravil čas odjezdu autobusu v souvislost se školním vyučováním.

“A pak jsou dvě nové zastávky, jednosměrná na Tyršově ulici a pod Svincem. Ta je zatím provizorní, pokud se prokáže, že ji budou cestující hodně využívat, bude i pod Svincem trvalá,” podotkl místostarosta.

Město počítá s tím, že soukromému dopravci bude ztrátovost kompenzovat zhruba 4 miliony korun ročně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy