Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dárkem škole ke 130. výročí je nová fasáda

Nový Jičín dokončil letošní největší investici do školských zařízení, opravu budovy základní školy Tyršova. Tato škola letos oslavila 130 let svého trvání, a tak dostala novou fasádu a střechu jako vytoužený dárek.

Kulaté jubileum existence školy bylo také jedním z důvodů slavnostního rázu kolaudace dokončených stavebních prací. Novorenesanční budova Tyršovy školy je výraznou dominantou bývalé okružní třídy v centru města. Poslední velká rekonstrukce, která ji dala současnou podobu, se uskutečnila v roce 1994.

“My jsme v letošním roce oslavili 130 let školy. Jsme samozřejmě rádi, že jsem mohli školu opravit, protože už jsem byli poslední škola v Novém Jičíně, která neměla opravnou fasádu,” sdělila Magda Trávníčková, ředitelka Základní školy Tyršova Nový Jičín

“Ty ostatní byly opraveny z dotací, ale u Základní školy Tyršova to nešlo, tam jsme nesplňovali ta kritéria a bodové hodnocení, takže jsme ty penízky našly,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Oprava fasády, výměna střešní krytiny a některých část krovů přišly na více než 8 milionů korun. Práce začaly v polovině prázdnin a protáhly se až do průběhu školního roku. Žáky ale žádné výjimečné volno nečekalo.

“Nebyl problém zajistit provoz školy i při stavbě,” podotkla ředitelka školy.

Naopak už s dotací opraví město v příštím roce také budovu družiny této školy. V rozpočtu jsou nachystány 4 miliony, již přiklepnutá dotace činí něco přes milion.

Postupně město upravuje také vnitřní prostory všech čtyř škol, které jsou na jeho území.

“Takže se dělají postupně například elektroinstalace, ale celkově si myslím, že ty školy jsou v dobrém stavu,” míní starosta.

“Potřebovali bychom pokračovat v dalších patrech školy s výměnou podlah a sociálních zařízení a co nás hodně bolí, to jsou šatny, které opravdu potřebují celkovou rekonstrukci,” povzdechla si Magda Trávníčková.

Stavba Tyršovy školy byla realizována v letech 1886 - 1887. Původně na jejím místě hostinec U modrého beránka, kde se scházeli intelektuálové a filosofové. Možná právě to vedení města ve druhé polovině 19. století inspirovalo ke stavbě školy.

“Dívčí obecná a měšťanská škola, jak se nazýval objekt za námi, byla vystavěna podle plánů vídeňských architektů Heinricha Clause a Moritze Hintragera, kteří vyhráli konkurz města s unikátním projektem, který zapracoval do půdorysu školy i ten značně členitý terén,” připomněl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Ke školství slouží tato budova téměř nepřetržitě, až na výjimky zrušení výuky v průběhu obou světových válek. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy