Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín podporuje opravy církevních památek

Na území Nového Jičína se nachází téměř stovka kulturních památek. Město do jejich obnovy pravidelně investuje. Přispívá i na opravy církevních staveb a uměleckých děl. Příkladem je kostel sv. Mikuláše v místní části Žilině.

V oblasti záchovy kulturních památek směřovaly letos investice novojičínské radnice do výrazných historických staveb, jako jsou Stará pošta nebo Hotel Praha. Dostalo se ale rovněž na církevní památky.

“Také se restaurovaly oltáře v kostele sv. Mikuláše v Žilině a v Novém Jičíně Nanebevzetí Panny Marie,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

“Bylo plánováno, že se opraví oba dva boční oltáře, což se podařilo. Peníze darovalo město, odbor kultury, a velmi nám pomohl benefiční koncert dnes již bývalého ministra Jurečky,” sdělil Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.

Oprava oltářů přišla na více než 600 tisíc korun. Dotace šla také z ministerstva kultury a 150 tisíci přispěla farnost. Nový Jičín investoval ze svého rozpočtu zhruba 220 tisíc korun.

“Na území Nového Jičína je 98 kulturních památek, z toho téměř čtyři desítky jsou v majetku města. V letošním roce zdejší radnice investovala do obnovy kulturních památek více než 11 milionů korun,” upřesnila novojičínská mluvčí.

Postupným restaurátorským procesem prochází žilinský kostel už léta a pokračovat bude pravděpodobně i v příštím roce.

“Plánována je ještě oprava hlavního oltáře a kazatelny,” doplnil předseda žilinského osadního výboru.

Ve svých základech pochází kostel sv. Mikuláše z období gotiky, z konce 14. století. Je nejstarším chrámem bývalého okresu.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail