Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hückelovy vily si prohlédli architekti

Památkově chráněným Hückelovým vilám se pomalu blýská na lepší časy. Město oslovilo významné architekty, aby vypracovali studie obnovy těchto zchátralých objektů. Na zhotovení svých vizí mají tři měsíce.

V areálu novojičínských Hückelových vil, který je řadu let opuštěný a zpustlý, bylo nezvykle živo. Prohlédnout si jej přijeli zástupci 6 architektonických společností.

“Dnes tady máme setkání významných architektů, které jsem oslovili, kteří se přihlásí do té ideové soutěže na využití Hückelových vil,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

V tuto chvíli se zájem soustřední na Augustovu vilu stojící vlevo.

“To zadání je jasné, ke kulturním účelům města Nového Jičína a část vily by se měla využívat také jako expozice rodáků Nového Jičína,” upřesnil Kamil Mrva, architekt, člen poradního výboru k Hückelovým vilám.

Architektti budou mít na zpracování studie 3 měsíce, na základě výsledku pak město zadá zhotovení projektové dokumentace. Ta by měla být hotova do konce roku.

“Rekonstrukci jsme rozdělili na dvě fáze. Teď se jedná o projektovou dokumentaci na využití první vily a dopravní napojení do tohoto areálu,” doplnil starosta.

“Hückelovy vily jsou jedny z nejvýznamnějších dominant města Nového Jičína, jsou takovým symbolem ekonomického rozmachu našeho města na přelomu 19. a 20. století. Nesmazatelně jsou také spojeny s jednou u nejvýznamnějších rodin spojených s Novým Jičínem rodinou Hückelů,” upozornil Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

“To jsou opravdu nádherné skvosty, které byly například publikovány v knize Slavné vily Moravskoslezského kraje, takže jsou to důležité stavby nejen pro město, ale i pro celý kraj,” přidal se Karel Mrva.

Vily odkoupilo město od soukromého vlastníka v polovině roku 2016. Pro využití druhé z nich hledá strategického partnera. V minulosti se hovořilo například o jedné zdravotnické společnosti.

“Město hledá partnera na využití, který by pomohl s provozními náklady,” dovysvětlil člen poradního výboru k Hückelovým vilám.

“Podle mého subjektivního dojmu by vily měly sloužit dětem, kultuře, možná některým dalším oblastem, které nemají až tak nic společného s komercí, která je dnes všude prezentována,” reagoval historik muzea.

Předpokládané náklady na rekonstrukci obou vil se pohybují okolo 200 milionů korun. Finance by radnice chtěla získat i z různých dotací. 

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail