Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Nová Horka na Novojičínsku vstává z popela

Po vzoru Zámku Kunín nyní na Novojičínsku vstává z popela další barokní perla - Zámek Nová Horka. Pochlubit už se může novou fasádou. Aktuálně teď v objektu probíhá obnova interiéru v přízemí a v kapli.

Zámek Nová Horka je ve správě Muzea Novojičínska od dubna 2016. Od té doby už se podařilo realizovat několik záchovných projektů. Objekt, který naposledy sloužil jako ústav pro mentálně postižené ženy, už má novou fasádu včetně zrestaurované barokní plastické výzdoby.

“V letošním roce by měl být zahájen projekt opravy interiéru celého přízemí, které by mělo být v roce 2019 za finančního přispění Evropské unie a Moravskoslezského kraje zpřístupněno veřejnosti,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

V přízemí bude instalována původní zámecká knihovna. Muzeum také ve spolupráci s rodinnými příslušníky původních majitelů zámku z hraběcího rodu Vetterů z Lilie připravuje návrat některých částí interiéru. Aktuálně také začaly záchovné práce v zámecké kapli.

“Celý mobiliář byl vystěhován do depozitáře, protože zde bude probíhat rekonstrukce. Budeme odkrývat malby,” popsal nejbližší práce Miloš Miczko, kastelán Zámku Nová Horka.

“Tento celý areál bude jedním z klenotů Moravskoslezského kraje, který se v budoucnu propojí se Zámkem Kunín a Žerotínským zámkem na jedné takové zámecké linii,” uzavřel Radek Polách.

Další následné projekty by se pak měly týkat také zámeckého parku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy