Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská radnice hledala styčné body s církvemi

Novojičínská radnice je poměrně ojedinělá tím, že pravidelně pořádá setkání s představiteli církví. K jednomu stolu teď s vedením města usedli zástupci tři náboženských společenství. Hledali styčné body ke spolupráci. Ta se odvíjí zejména v sociální a kulturní sféře.

Vzájemný respekt, sbližování a potřebnost - to byla hlavní slova, která zazněla na novojičínské radnici během setkání se zástupci církví - římskokatolické, evangelické a adventistů.

“Opravdu tady byly konkrétní podněty, zejména sociální oblast, oblast kulturní, památkové péče a školství. To vše jsem dnes projednali,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Právě sociální oblasti, ve které působí řada sdružení zaštítěných církvemi, je ve městě věnována vysoká priorita. Do této sféry směřuje letos z rozpočtu téměř 5 a půl milionu korun.

“Provázanost města, církví a sociálních organizací je opravdu vysoká. Třeba evangelický farář pan Prejda chodí na přednášky do azylových domů, ale ty provozuje charita, což je zase katolická organizace,” podotkl starosta města.

Jak potvrdili i představitelé církví, vzájemně se prolínají i v dalších událostech, které život běžně přináší.

”Když je křesťanská akademie, tak se tam setkávají věřící různých vyznání i občané, to znamenám, že to bych řekl, že je na té úrovni ekumenické,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

“Jak město, tak i církve jsou tady pro lidi, pro naše bližní a je dobré hledat ty cesty ke spolupráci a vzájemně se podporovat a doplňovat,” dodal Libor Škrla, kazatel Sboru církve adventistů Nový Jičín.

Například adventisté se letos poprvé připojí k Národnímu týdnu manželství, který začíná příští pondělí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy