Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město spustilo participativní rozpočet

Lidé mohou začít navrhovat, na co využít peníze z tzv. participativního rozpočtu. Na zpracování vlastních projektů mají měsíc a půl. Pro podporu svého návrhu musí získat 50 podpisů. Vítěze vybere veřejnost v anketě.

Na tzv. participativní rozpočet nazvaný Projekty pro Nový Jičín vyčlenila radnice 200 tisíc korun. Obyvatelé mohou podávat návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě vylepšit nebo nově zrealizovat. Výzva na podání projektů už odstartovala.

“Chceme dát občanům možnost se podílet na vizích na rozvoji města nového Jičína a uvidíme, jak se osvědčí tento projekt. Věřím, že se to u nás ujme a že v příštím roce bychom mohli dát třeba i vyšší sumu. zatím tam máme těch 200 tisíc,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Jednou z podmínek zadání je, že projekty musí být realizovány na pozemcích a budovách v majetku města.

“Například tady vidíme u centra města takový pahorek, který je momentálně prázdný. Někoho třeba napadne, že by tady nebyla špatná lavička a třeba šachový stolek. Tuto viz popíše a přidá fotografii místa, jak vypadá v současné době, a popis toho, jak by to mělo vypadat v budoucnu,” naznačuje příklad vhodného projektu Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Autor projektu musí být starší 15ti let, musí dodat popis návrhu, odhad rozpočtu a 50 podpisů lidí, kteří jej podporují.

“To je tam z toho důvody, aby do hlasování nešly projekty, o které chce jeden člověka, ale aby už měly nějakou podporu,” upřesnil Ondřej Syrovátka.

Termín pro podání zpracovaných návrhů je do konce března.

“V dubnu projekty formálně posoudíme a potom je bude posuzovat Komise Zdravého města Nový Jičín a ty nejzajímavější pošle dále do soutěže. Chceme, aby projekty, které se budou nejvíce líbit, vybrali občané,” dodal Jaroslav Dvořák.

“Potom na Veřejném fóru, které letos proběhne 15. května, se projekty představí a proběhne hlasování. S tím, že další hlasování bude ještě probíhat na webu, aby měli šanci se vyjádřit i ti, kteří na Veřejném fóru nebyli,” sdělil dále místostarosta.

Vybrány tak budou pravděpodobně dva, maximálně tři vítězné návrhy, které se dohromady vejdou do cílové částky 200 tisíc.

“Na jeden projekt je tam ohraničena částka maximálně 100 tisíc korun, aby se dostalo i na další projekty,” dodal starosta města.

“Ty projekty by měly být realizovány do konce roku 2018, a ta realizace samotná už potom jde na stranu města,” uzavřel místostarosta.

Všechny náležitosti a informace vztahující se k výzvě Projekty pro Nový Jičín jsou zveřejněny na webu města a Zdravého města Nový Jičín.

Už loni v květnu mohli obyvatelé vyslovit své názory, co by si ve městě přáli vylepšit, formulováním 10 vizí na již zmíněném veřejném fóru “Rozmluvíme Nový Jičín”. To ale řeší dlouhodobější a nákladnější projekty. Formou participativního rozpočtu mají lidé šanci prosadit menší zato konkrétní návrhy. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy