Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Trénink paměti v knihovně není jen pro seniory

Knihovna otevřela Klub trénování paměti. Účastníci se schází jednou měsíčně. Zájem o tréninky nemají jen senioři, ale také zástupci mladších generací.

O možnost trénovat si paměti projevilo zájem až nečekané množství lidí. Městská knihovna tak otevřela tři kurzy najednou. Jejich účastníky zdaleka nejsou jen senioři.

“Toto téma je prostě napříč všemi generacemi velmi populární, a to od studentů, kteří mají povinnost naučit se spoustu informací a skládat z nich zkoušky, ale samozřejmě i lidé v produktivním věku. Na ně je dnes kladen obrovský tlak zapamatovat si a zpracovat spoustu informací. No a samozřejmě senioři, kteří začínají mít starost, aby se o sebe dokázali postarat,” vysvětlila Martina Burianová, trenérka paměti 3. stupně.

“Baví mě hrát si s pamětí, v poslední době mám trošku dojem, že je to trošku horší, než to bývalo, tak mám snahu mozek podpořit. Všechny takové akce mě lákají, jsem ráda, že si s mozkem mohu pohrát, potrápit ho a mám ráda logické úlohy,”

“Přišlo mi zajímavé zjistit si, že moje paměť je horší, než jsem si myslel. Člověk si má zapamatovat jen pár pojmů a zjistí, že si pamatuje třeba jen polovinu, což je trošku děsivé. Ale na druhou stranu se to dá trénovat, tak bych to chtěl trošku pocvičit,”

Klub trénování paměti zahájil svou činnost v lednu. Schází se jednou měsíčně. Po úvodních informacích o paměti a fungování mozku přišly na řadu praktická cvičení.

“Dnes máme téma mnemotechniky, což jsou paměťové pomůcky, jsou to rady velmi praktické, které zase pomáhají všem generacím,” uvedla trenérka paměti.

Pro skupinu, kde se scházejí zejména lidé produktivního věku, připravila trenérka například tento úkol, jak si zapamatovat co největší množství obrázků.

“Tato hříčka nám bude trénovat mnemotechniku Příběhu, dostanou tento obrázek, kde je spousta detailů a mají si ho celý zapamatovat. Mají vytvořit příběh, který tyto jednotlivé věci spojí,” popsala Martina Burianová první zadání.

A také další úkol souvisel s obrázky a grafikou.

“Využijeme například i tuto knížku, jsou to omalovánky pro dospělé. Je to tip, jak podpořit pravou hemisféru, která má ráda barvy a tvary, a my si vytvoříme pucle pro děti,” dodala trenérka paměti.

Právě téma mozkových hemisfér pak bude stěžejní náplní třetí schůzky klubu v měsíci březnu. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy