Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavba na Trlicově budí emoce

Soukromý investor hodlá postavit v ulici Trlicova, v místě, kde byla mateřská škola, dva nové bytové domy. Tento záměr se nelíbí lidem ze sousedství. Mají obavy, že zhorší život v jejich lokalitě. Město na jejich námitky reagovalo zpracováním odborných studií.

Pozemek na Trlicově ulici, kde stojí bývalá mateřská škola, už vlastní soukromý investor. Postaví tu dvě pětipodlažní budovy se 40 byty. Místní obyvatelé ale mají obavy z navýšení dopravy, bojí se, že přijdou o zeleň a výška domů zastíní jejich bydlení. Město teď nechalo vypracovat studie, které mají vylepšit veřejné prostranství zejména v okolí bytového domu Trlicova 10.

“Město vyjde vstříc obyvatelům toho domu v tom, že navrhne řešení vylepšení toho prostranství okolo a nyní bude i na občanech samotných, co z toho návrhu se jim líbí a co ne. Na základě toho potom město, a předpokládám také investor na svých pozemcích, protože to přislíbil, se této studii přizpůsobí tak, aby to bylo příjemné k bydlení i pro ty stávající obyvatele,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

“My jsme si tam představovali nízkou zástavbu. To, co tam má být, nám narušuje přírodní flóru a faunu. Vůbec si to takhle nepředstavujeme,” míní Dana Szczesiková, obyvatelka Trlicovy ulice.

Nové domy mají být o 1,3 metru vyšší než sousední bytový dům. Regulace výšky pro stavby v této části města není. Největší problémy tu ovšem místní vidí v dopravě.

“Doprava je zásadní problém. Místo, aby se zohlednili chodci, zohledňují se řidiči, a to hlavně z přilehlých továren,” dodala Dana Szczesiková.

Místní upozorňují na nedostatek parkovacích míst a jejich omezení v době výstavby, a také na zvýšený provoz, který to přinese. Vypracovaná dopravní studie velký nárůst hustoty dopravy nenaznačuje.

”Ve špičce tam určitě nějaký nárůst bude, ale podle té studie to bude asi jen šest procent,” reagoval místostarosta.

Pod novými domy slibuje investor podzemními garážemi pro 43 vozidel. Některá stávající parkovací místa by se podle studie veřejného prostranství měla přesunout dopředu před dům s číslem popisným 10.

“Dalším bodem je trošičku zlepšení toho prostranství za domem, kde by mělo vzniknout odpočinkové místo s lavičkami, dětským hřištěm a případně ohništěm pro stávající obyvatele,” doplnil Ondřej Syrovátka (SZ).

Důležitou součástí návrhu je vybudování koridoru k řece Jičínce.

Seznámit se s oběma studiemi, veřejného prostranství a dopravní, mohli lidé na veřejném projednání v aule radnice. Vedení města na základě těchto materiálů a případně dalších připomínek obyvatel, nechá zpracovat projektovou dokumentaci na úpravu tohoto prostranství. Ta by měla být realizována v příštím roce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy