Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prostor před zámkem se přiblíží historii

Prostranství před Žerotínským zámkem se ještě letos dočká rekonstrukce. Starý vodní prvek nahradí nový a celé místo lépe splyne s historickým jádrem města.

Rozbitá dlažba, polámané lavičky a fontána, která už dávno ztratila důstojný vzhled. To je současný pohled na prostranství mezi Žerotínským zámkem a secesní perlou Hotelem Praha v historickém centru města. Toto místo ale ještě letos získá novou podobu.

“Už je hotova projektová dokumentace, je to schváleno v rozpočtu města na rok 2018 a nyní už jenom dolaďujeme přípravu výběrového řízení na dodavatele stavby,” uvedla Blanka Faluši (ČSSD), místostarostka Nového Jičína.

“Bude zachován vodní prvek, ale bude estetičtěji přizpůsoben tomu prostoru, ve kterém se bude vyskytovat. Bude obnovena veškerá dlažba, protože ta už je v zoufalém stavu, a samozřejmě se týká i úpravy zeleně, která by měla zarámovat tento záměr,” dodal Pavel Bártek (SZ), radní Nového Jičína.

Obdélníkovou fontánu nahradí kulatá kašna a také další úpravy budou provedeny tak, aby prostranství více splynulo s historickým jádrem města.

“To prostranství před Žerotínským zámkem u je technicky nevyhovující, velmi problematické a také nesouvisí s historickou zástavbou kolem,” podotkla Blanka Faluši (ČSSD).

Projekt byl původně připravován v koordinaci s Muzeem Novojičínska, v jehož majetku, jakožto krajského zařízení, je přilehlý park s bývalým bistrem Pierot. A právě toto problematické místo by také mělo změnit podobu.

“Tato lokalita se stala majetkem Moravskoslezského kraje před nedávnem a v současné době pracuje naše muzeum na jejím vylepšení a na tom, aby byla rekonstruována. Akce byla zařazena do akcí Reprodukce Moravskoslezského kraje pro následující rok, takže pevně doufáme, že v příštím roce budou uvolněny finanční prostředky na celkovou rekonstrukci této části parku při Žerotínském zámku,” potvrdil Radek Polách, zástupce ředitele, Muzeum Novojičínska.

Naproti tomu město už na svůj projekt vyčlenilo 3 miliony korun a bude se realizovat ještě letos. Kromě toho je ve fází příprav také úprava dalšího prostoru v blízkosti náměstí, a to malé náměstíčko v průchodu u restaurace Laudon.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy