Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veterán Rostislav Stehlík oslavil devadesátiny

V Moravskoslezském kraji žije v současné době 60 válečných veteránů z 2. světové války. Jedním z nich je Rostislav Stehlík, který právě oslavil 90té narozeniny. Ve svém životě je stále aktivní, mimo jiné je předsedou novojičínských legionářů.

Major ve výslužbě Rostislav Stehlík se narodil před devadesáti lety 6. dubna ve Volyni. Žije v Šenově u Nového Jičína. Stále je předsedou Československé obce legionářské v Novém Jičíně a čestným předsedou okresního svazu bojovníků za svobodu. K životnímu jubileu mu přijeli pogratulovat čelní představitelé těchto organizací, armády a zástupci obcí.

Do československého vojska se Rostislav Stehlík přihlásil spolu s kamarády dobrovolně, nicméně napoprvé ho odvodní komise poslala domů. Nebylo mu ještě ani 16 let.

“Tam nám řekli, byli jsem asi tři, rychle se oblečte, ale rychle se oblečte a mazejte domů pomáhat mámám hospodařit. Pro vás ještě válka není,” zavzpomínal Rostislav Stehlík, veterán 2. světové války.

Za půl roku, kdy dosáhl 16 let a pěti měsíců, už jej vojsko přijalo. Konec války ho zastihl ve slovenském Martině.

Během vyprávění se Rostislav Stehlík neubránil dojetí, mnoho vzpomínek v něm stále vyvolává bolest a slzy.

“Jednoduše nejsem žádný velký bojovník, já jsem jen splnil svou povinnost. Byly i chvilky, kdy jsem si říkal, proč jsi ty troubo tam šel,” dodal válečný veterán.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína

“Naše obec si váží těchto lidí a pořád těmto lidem dáváme maximální podporu,” uvedl Jaroslav Kadlec (VIZE 2014), místostarosta Šenova u Nového Jičína.

“V Moravskoslezském kraji dnes máme 60 žijících veteránů, kteří skutečně prošli boji druhé světové války,” doplnil Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Rostislav Stehlík patřil k nejmladším vojákům Svobodovy armády. S 5. dělostřeleckým plukem se jako spojař zúčastnil bojů o Jaslo. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy