Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Autor Tančících sedláků má pamětní desku

Franz Barwig je jednou z nejvýznamnějších osobností novojičínského regionu. Byl to špičkový sochař, který se proslavil v celé Evropě, a také ve Spojených státech. U příležitosti 150. výročí narození byla v jeho rodišti, Šenově u Nového Jičína, odhalena pamětní deska.

Před obecním úřadem Šenova u Nového Jičína odhalili pamětní desku místního rodáka, sochaře a malíře Franze Barwiga zdejší starosta a umělcova vnučka Susanne Klein-Barwig žijící ve Vídni.

“V rodině se vyprávělo, že už jako dítě rád vyřezával postavy ze dřeva. A protože jeho dům stál směrem k ulici, vystavoval je v oknech a pozoroval, zda se na ně lidé dívají a jestli se jim to líbí. Ve velmi mladém věku pak vyřezával dřevěné figury v životní velikosti. Dnes je velmi těžké vypátrat, kde tyto sochy jsou,” zavzpomínala Susanne Klein-Barwig, sochařova vnučka

“Můžeme říct, že je to náš nejslavnější občana čestný občan a jsem rád, že lidé v Šenově mohou být hrdi, že tady takového rodáka mají,” uvedl Karel Třetina (ČSSD), starosta Šenova u Nového Jičína.

Franz Barwig se narodil 19. dubna 1868, řadí se mezi nejvýznamnější sochaře první třetiny 20. století. Jeho díla jsou po celé Evropě a jsou součástí moha sbírek předních muzeí a galerií. V nejbližším okolí jsou nejznámější jeho Tančící sedláci v centru Nového Jičína.

“Toto dílo je úplným symbolem Kravařska, symbolem rozkvětu Nového Jičína přelomu 29. a 20. století,” zdůraznil Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

“Franze Barwiga zařadil také Klub rodáků a přítel města do publikace, kterou vydal nedávno, a jsou v ní zmíněny všechny významné osobnosti, které proslavily tento novojičínský prostor,” doplnil Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ

Přímo ve svém rodišti za sebou zanechal Památník padlým. Některá jeho díla jsou také ve sbírkách Muzea Novojičínska.

“Jedním z nejvýznamnějších exponátů stálé expozice Žerotínského zámku v Novém Jičíně je z tvorby Franze Barwiga dílo, které nese název Opice,” ukázal vystavené dílo Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Podobné Barwigovy sochy zvířat jsou k vidění také ve Spojených státech. Stal se autorem výzdoby slavné vily Mar-a-lago na Floridě, která je majetkem současného prezidenta Donalda Trumpa. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail