Reklama

Věž novojičínského zámku si své tajemství ponechala

Novojičínský zámek skrývá ve svých zdech mnoho tajných schránek. Z jedné z nich se teď pracovníci muzea pokusili vyjmout dokument popisující události, které se ve městě odehrály v roce 1968. Pouzdro uložené ve věži si ale zatím své tajemství ponechalo.

Reklama

Do více než dvaceti metrové výšky k renesanční věžičce Žerotínského zámku v Novém Jičíně museli klempíři vystoupat s pomocí hasičů. Právě v její špičce má být dle záznamů uloženo pouzdro s dokumentem, který popisuje zdejší události roku 1968.

“Žerotínský zámek skrývá ve svých zdech spoustu tajných schránek, o kterých máme evidenci u nás v Muzeu Novojičínska,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Pouzdro s psaným textem měl před 50 lety, při dokončení generální opravy zámku, uložil do věžičky tehdejší ředitel vlastivědného ústavu Jaroslav Štindl.

Jak klempíři ve výškách zjistili, schránka byla v kopuli pevně zabetonována. Vyndat se ji nepodařilo.

“Původně jsem mysleli, že nalezený dokument bude umístěn na výstavě, která začíná v Žerotínském zámku 21. června, je to výstava věnovaná tzv. osudovým osmičkovým výročím na Novojičínsku,” sdělil Martin Vitko, Muzeum Novojičínska.

“Necháváme tím pádem toto pouzdro pro další generace až bude probíhat generální oprava veškerých střešních krytin a věžic, tak je docela možné, že bychom udělali další pokus zkusili toto pouzdro vyndat,” dodal Radek Polách.

Další pokus o vyjmutí tajemného dokumenty by ale nemusel proběhnout až za desítky let. Rekonstrukci střechy má zámek naplánovanou po roce 2020.
Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 40 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Brose CZ spol. s r.o.
Nový Jičín
od 16 600 Kč

Detail

AMAZE AGENCY s.r.o.
Nový Jičín
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu