Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Věž novojičínského zámku si své tajemství ponechala

Novojičínský zámek skrývá ve svých zdech mnoho tajných schránek. Z jedné z nich se teď pracovníci muzea pokusili vyjmout dokument popisující události, které se ve městě odehrály v roce 1968. Pouzdro uložené ve věži si ale zatím své tajemství ponechalo.

Do více než dvaceti metrové výšky k renesanční věžičce Žerotínského zámku v Novém Jičíně museli klempíři vystoupat s pomocí hasičů. Právě v její špičce má být dle záznamů uloženo pouzdro s dokumentem, který popisuje zdejší události roku 1968.

“Žerotínský zámek skrývá ve svých zdech spoustu tajných schránek, o kterých máme evidenci u nás v Muzeu Novojičínska,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Pouzdro s psaným textem měl před 50 lety, při dokončení generální opravy zámku, uložil do věžičky tehdejší ředitel vlastivědného ústavu Jaroslav Štindl.

Jak klempíři ve výškách zjistili, schránka byla v kopuli pevně zabetonována. Vyndat se ji nepodařilo.

“Původně jsem mysleli, že nalezený dokument bude umístěn na výstavě, která začíná v Žerotínském zámku 21. června, je to výstava věnovaná tzv. osudovým osmičkovým výročím na Novojičínsku,” sdělil Martin Vitko, Muzeum Novojičínska.

“Necháváme tím pádem toto pouzdro pro další generace až bude probíhat generální oprava veškerých střešních krytin a věžic, tak je docela možné, že bychom udělali další pokus zkusili toto pouzdro vyndat,” dodal Radek Polách.

Další pokus o vyjmutí tajemného dokumenty by ale nemusel proběhnout až za desítky let. Rekonstrukci střechy má zámek naplánovanou po roce 2020.

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail