Položením květin a zapálením svíčky u pomníku padlých si představitelé města a dalších organizací připomněli 73. výročí osvobození Československa. Starosta Jaroslav Dvořák na vzpomínkovém aktu uplatnil svou předchozí profesi historika a podrobně popsal květnové události roku 1945 v tomto městě
“Nový Jičín byl osvobozen přímo 6. května 1945. Osvobozen byl Rudou armádou přímo jako součást Ostravsko-opavské operace,” připomněl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.
Město bylo v té době z velké části německé, od roku 1938 bylo součástí Sudet. Spousta Čechů se odstěhovala do vnitrozemí, zůstaly jich tady jen asi 2 tisíce.
“Nový Jičín byl osvobozen klidně, tady tomu přispěli obyvatelé města, kteří se 4. května sešli na náměstí a požádali dosluhujícího starostu, aby tady nebyl vytvořena obranná linie, a díky tomu byl Nový Jičín osvobozen klidně,” popsal události Jaroslav Dvořák.
Velké boje naopak neminuly Sedlnice, Příbor a zejména Fulneku. Každoročně si osvobozující vojenské operace v tomto regionu připomínají kluby vojenské historie, které fungují také v Novém Jičíně. Jejich členové se zúčastnili jízdy po stopách 1. československé tankové brigády.
“Připomíná se tím hrdinství našich československých vojáků a hlavně té tankové brigády, která vznikla v Světském svazu v roce 1944,” sdělil Libor Chyba, Klub vojenské historie Fenix.
Klub Fenix v bitevních ukázkách ztvárnil v dobových uniformách německé i československé vojáky. Akce mapující postup tankové brigády trvala tři dny a končila v Trnávce.
“Diváci mohli vidět spoustu bojové techniky, motocykly, osobní automobily, těžkou techniku. Na spojenecké straně i tank T34, jeden z nejslavnějších tanků, který je dnes na každém pomníčku vystavený,” dodal Libor Chyba.
Na vzpomínkovém aktu na novojičínském hřbitově poprvé chyběl veterán 2. světové války Rostislav Stehlík žijící v Šenově u Nového Jičína, který v dubnu oslavil devadesátiny. V účasti mu zabránily zdravotní důvody.