Nový Jičín válečná fronta minula

Pietním aktem u pomníku padlých na hřbitově si představitelé města a dalších organizací připomněli Den vítězství. Samotný Nový Jičín měl během osvobozovacích bojů štěstí, fronta jej minula.

Položením květin a zapálením svíčky u pomníku padlých si představitelé města a dalších organizací připomněli 73. výročí osvobození Československa. Starosta Jaroslav Dvořák na vzpomínkovém aktu uplatnil svou předchozí profesi historika a podrobně popsal květnové události roku 1945 v tomto městě

“Nový Jičín byl osvobozen přímo 6. května 1945. Osvobozen byl Rudou armádou přímo jako součást Ostravsko-opavské operace,” připomněl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Město bylo v té době z velké části německé, od roku 1938 bylo součástí Sudet. Spousta Čechů se odstěhovala do vnitrozemí, zůstaly jich tady jen asi 2 tisíce.

“Nový Jičín byl osvobozen klidně, tady tomu přispěli obyvatelé města, kteří se 4. května sešli na náměstí a požádali dosluhujícího starostu, aby tady nebyl vytvořena obranná linie, a díky tomu byl Nový Jičín osvobozen klidně,” popsal události Jaroslav Dvořák.

Velké boje naopak neminuly Sedlnice, Příbor a zejména Fulneku. Každoročně si osvobozující vojenské operace v tomto regionu připomínají kluby vojenské historie, které fungují také v Novém Jičíně. Jejich členové se zúčastnili jízdy po stopách 1. československé tankové brigády.

“Připomíná se tím hrdinství našich československých vojáků a hlavně té tankové brigády, která vznikla v Světském svazu v roce 1944,” sdělil Libor Chyba, Klub vojenské historie Fenix.

Klub Fenix v bitevních ukázkách ztvárnil v dobových uniformách německé i československé vojáky. Akce mapující postup tankové brigády trvala tři dny a končila v Trnávce.

“Diváci mohli vidět spoustu bojové techniky, motocykly, osobní automobily, těžkou techniku. Na spojenecké straně i tank T34, jeden z nejslavnějších tanků, který je dnes na každém pomníčku vystavený,” dodal Libor Chyba.

Na vzpomínkovém aktu na novojičínském hřbitově poprvé chyběl veterán 2. světové války Rostislav Stehlík žijící v Šenově u Nového Jičína, který v dubnu oslavil devadesátiny. V účasti mu zabránily zdravotní důvody. 
AVIDUZ, spol. s r.o.-pracoviště
Hodslavice
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

LXM Group a. s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Výchovný ústav, Nový Jičín, Divadelní 12
Nový Jičín
od 25 500 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků