Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stará pošta je rájem panenek

Výstavní prostor Staré pošty zaplnily historické panenky. Jsou jich desítky a každá je jiná. Raritou je například panenka se třemi obličeji.

Když si panenky hrají - to je název současné výstavy na Staré poště. Desítky historických panenek a stovky dalších hraček zapůjčila do expozice sběratelka Dana Králová z Liptálu na Vsetínsku. Už jako malá holka vlastnila na 40 panenek. Intenzivně je začala sbírat před 30 lety.

“Já jsem původně začala jenom u panenek a pak jsem si uvědomila, že jak ty panenky jen tak stojí jedna vedle druhé, tak přestávají být záživné. Tak jsem si uvědomila, že když k nim začnu dokupovat všelijaké to nádobíčko, kuchyňku, tak se to zpříjemní. Takže výsledek je to, že panáček má na výstavě flintičku, polní kuchyň a tak dále. takže teď už sbírám všechno, co se k tomu dá,” uvedla Dana Králová, sběratelka.

Její největší panenka má 80 centimetrů, ta nejmenší naopak asi 2,5. Celková sbírka včetně všech dalších hraček čítá už několik tisíc kusů.

“Já je potřebuji osahávat, být s nimi v kontaktu, takže starat se o tu sbírku, to je to nejkrásnější, co mě mohlo potkat,” prozradila sběratelka.

Zajímavostí sbírky je například tato panenka s hlavičkou od slavného výrobce loutek na přelomu 19. a 20. století Armanda Marseille.

Dana Králová si sama panenky opravuje, umí jim ušít botičky a vůbec je dostat do gala.

“Dokonce jsem absolvovala kurz síťování, což je prastará technika, na kterou přišly peníze z Evropské unie, aby se pořádal kurz. A to byla nejhorší ruční práce, kterou jsem absolvovala jenom proto, abych mohla holkám síťovat punčochy. Takže očička jim spravuji, ruce, já už jako devítiletá holka jsem vyráběla pro svou panenku paruku,” pousmála se Dana Králová.

Panenky, o které má zájem, vyhledává ve starožitnictvích, na burzách, internetu a také je odstává jako dárky od svých přátel. Raritou je i toto trojobličejové miminko.

Do ráje panenek na Staré poště mohou návštěvníci zavítat do 27. června. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy