Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Expozice o lese získala hlavní muzejní cenu

Muzeum Novojičínska je držitelem prestižního celostátního ocenění. Za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená získalo hlavní cenu Gloria musaealis. Soutěž vyhlašuje ministerstvo kultury.

Výstava Říše prastará, mocná i zkrocená měla další vysvětlující podtitul les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací. V Žerotínském zámku byla k vidění v loňském roce.

“Smyslem té výstavy bylo přiblížit vývoj lesa, vztah mezi lesem a člověkem zhruba od období středověké kolonizace s vývojem až na počátek 19. století, což je počátek té industrializace, která proměnila tu krajinu,” vysvětlil Zdeněk Orlita, spoluautor výstavy.

“Tuto cenu Gloria musaealis získalo Muzeum Novojičínska už potřetí, ale poprvé získalo tu hlavní cenu, to znamená první místo,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

Expozice vznikala dva roky, na výjimečném projektu spolupracovali historici muzea, archelogové, zoologové a botanici.

“V rámci těch jednotlivých tématických rovin jsme se zaměřili nejen na dokumentování proměn, jak se vlastně ten původní prales tady měnil a jak byl postupně obhospodařováván a v podstatě proměňován v ten klasický hospodářský les, ale současně nám šlo o interakci mezi člověkem a zvířetem,” popsal záměr Zdeněk Orlita.

Součástí expozice tak bylo zhruba 90 dermoplastických preparátů ptáků a savců a suché preparáty hmyzu.

“Ty preparáty ptáků patří mezi nejstarší sbírky Muzea Novojičínska, opravdu jsou staré přes sto let. Jsou to preparáty ornitologa Oldřicha Talského, který ve městě působil zhruba 40 let a v loňském roce jsme si připomněli 110 let od jeho úmrtí,” doplnila Markéta Machová, spoluautorka výstavy.

Nejstarší preparáty pocházejí z roku 1858. Preparáty savců byly částečně zapůjčeny z muezeí ve Fýdku-Místku, Olomouci a Šumperku.

Pro potřeby expozice vznikly také unikátní fotografie z beskydských přírodních rezervacích Razula, Salajka a Mionší. Snímky jsou obsaženy v katalogu, který výstavu dokumentuje.

“Byla vidět ta týmová práce, byly ze sta procent využity sbírky z depozitářů muzeí, což je hlavním posláním muzeí, jednak ty sbírky shromažďovat, odborně je zpracovávat a prezentovat, což se v tomto případě stoprocentně splnilo,” zdůraznila ředitelka muzea.

V příštím roce bude výstava opět k vidění, a to v pobočce muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy